Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmondan
Azərbaycanın milli bayramı - Respublika Günü münasibətilə Sizə ən səmimi təbriklərimi çatdırmaq məndə böyük məmnunluq hissi doğurur.
Dəqiq siyasi kurs və sabit iqtisadi yüksəliş sayəsində bu gün Azərbaycan dinamik inkişaf edən, tərəqqi və quruculuq yolu ilə inamla irəliləyən ölkənin təcəssümünə çevrilib.
Ölkələrimizi tarixi dostluq əlaqələri və qarşılıqlı hörmət hissləri bağlayır. Biz Tacikistan-Azərbaycan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının bütün istiqamətlər üzrə perspektivlərinə nikbinliklə baxırıq və onun zəngin potensialını həyata keçirmək üçün hər cür səy göstərməyə hazırıq.
Əminəm ki, biz ölkələrimizin çiçəklənməsi və xalqlarımızın rifahı naminə münasibətlərimizə birgə səylərlə daha çox dinamizm və praktiki məqsədyönlülük verə bilərik.
Hörmətli İlham Heydər oğlu, bu təntənəli gündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik və ali dövləti fəaliyyətinizdə böyük uğurlar, dost Azərbaycan xalqına isə sülh və tərəqqi arzu edirəm.

От Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона
Мне доставляет большое удовольствие направить Вам самые искренние поздравления по случаю годовщины национального праздника Азербайджанской Республики.
Благодаря реализации четкого политического курса и стабильного экономического роста, сегодняшний Азербайджан олицетворяет собой динамично развивающуюся страну, уверенно продвигающуюся по пути прогресса и созидания.
Наши страны связывают исторические узы дружбы и взаимного уважения. Мы с оптимизмом смотрим на перспективы таджикско-азербайджанского взаимовыгодного сотрудничества по всем направлениям и готовы приложить необходимые усилия для реализации его богатого потенциала. Уверен, что сообща мы сможем придать нашим отношениям больше динамизма и практической целенаправленности на благо процветания наших стран и благополучие их народов.
В этот торжественный день хочу пожелать Вам, уважаемый Ильхам Гейдарович, крепкого здоровья, счастья и больших успехов в Вашей государственной деятельности, а дружественному азербайджанскому народу – мира и прогресса.