İlham Əliyev Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin Baş katibini qəbul edib
17 aprel 2024, 10:16
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 17-də Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin Baş katibi Kayrat Sarıbayı qəbul edib.
Kayrat Sarıbay Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirədə sədrliyin ölkəmizə keçməsi münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, çoxtərəfli diplomatiyada fəal rol oynayan Azərbaycanın bu sahədə zəngin təcrübəsinin olduğunu vurğuladı. O, bu xüsusda ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi seçilməsini və fəaliyyətini, Qoşulmama Hərəkatında uğurlu sədrliyini, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal rolunu qeyd etdi.
COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi münasibətilə də təbriklərini çatdıran Kayrat Sarıbay bunu beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın çoxtərəfli diplomatiya sahəsində roluna hörmətinin və ehtiramının təzahürü kimi qiymətləndirdi. O, ölkəmizin regionda böyükmiqyaslı kommunikasiya layihələrinin həyata keçirilməsindəki mühüm rolunu da xüsusi vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə təşəkkürünü bildirdi. Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin Asiyada etimad quruculuğu tədbirlərinin həyata keçirilməsində vacib dialoq platforması olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyini xatırladı və sədrlik çərçivəsində əldə edilmiş təcrübənin bu təşkilata sədrliyin həyata keçirilməsi baxımından faydalı olduğunu bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi COVID-19 pandemiyası dövründə üzv ölkələr arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi və Qoşulmama Hərəkatının təsisatlanması baxımından atdığı addımlara toxundu, bu xüsusda Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin, Gənclər Təşkilatının və Qadınlar Platformasının yaradılması istiqamətində təşəbbüsləri vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə sədrliyin Azərbaycana keçməsi prosesində bütün üzv ölkələrə, o cümlədən Qazaxıstan tərəfinə təşəkkürünü bildirdi.
Söhbət zamanı bu təşkilatın Asiya qitəsində sülhün, təhlükəsizliyin gücləndirilməsinə və etimad quruculuğu prosesinə töhfə verməsi baxımından böyük potensiala malik olduğu qeyd edildi, Azərbaycanın üzv dövlətlərlə birgə çalışaraq Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin daha da təsisatlanması və sahəvi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə öz töhfəsini vermək əzmində olduğu vurğulandı.
Görüşdə COP29 çərçivəsində də bu təşkilatın müxtəlif tədbirlərinin keçirilməsi, eyni zamanda, yaşıl nəqliyyat konsepsiyası və digər sahəvi əməkdaşlıq məsələlərinə baxılması ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

Ильхам Алиев принял генерального секретаря Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии
17 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял генерального секретаря Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Кайрата Сарыбая.
Поздравив с переходом председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии нашей стране, Кайрат Сарыбай подчеркнул, что Азербайджан, играющий активную роль в многосторонней дипломатии, обладает богатым опытом в этой сфере. В этом контексте он отметил избрание и деятельность нашей страны в качестве непостоянного члена Совета Безопасности ООН, ее успешное председательство в Движении неприсоединения, а также активную роль в рамках других международных организаций.
Передав поздравления по случаю проведения COP29 в Азербайджане, Кайрат Сарыбай расценил это как проявление уважения международной общественности к роли Азербайджана в сфере многосторонней дипломатии. Он также особо подчеркнул важную роль нашей страны в реализации крупномасштабных коммуникационных проектов в регионе.
Глава государства поблагодарил за поздравления. Отметив, что Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии является важной диалоговой площадкой для реализации мер доверия в Азии, Президент Ильхам Алиев напомнил о председательстве Азербайджана в Движении неприсоединения (ДН) и заявил, что опыт, обретенный в рамках председательства, полезен с точки зрения председательства в СВМДА.
Глава государства коснулся шагов, предпринятых Азербайджаном в качестве председателя Движения неприсоединения в деле укрепления солидарности между странами-членами в период пандемии COVID-19 и институционализации ДН, в этом контексте подчеркнул инициативы по созданию Парламентской сети, Молодежной организации и Женской платформы Движения.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность всем странам-членам, в том числе казахстанской стороне, за поддержку в процессе передачи Азербайджану председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
В ходе беседы было отмечено, что эта организация обладает большим потенциалом с точки зрения внесения вклада в укрепление мира, безопасности и процесс построения доверия на азиатском континенте, было подчеркнуто, что Азербайджан полон решимости, работая вместе со странами-членами, способствовать дальнейшей институционализации Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и развитие отраслевого сотрудничества.
На встрече были обсуждены вопросы проведения различных мероприятий этой организации и в рамках COP29, а также рассмотрения концепции зеленого транспорта и других вопросов отраслевого сотрудничества.