İlham Əliyev BMT-nin İnkişaf Proqramının Administratorunu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 15-də BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) administratoru Axim Ştayneri qəbul edib.
Axim Ştayner COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi və Azərbaycanın sədrliyi münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Qeyd etdi ki, BMT-nin İnkişaf Proqramı COP29-un keçirilməsi istiqamətində Azərbaycan ilə əməkdaşlığa hazırdır.
Qonaq Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin reallaşmasında Azərbaycanla UNDP arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə etdi, ölkəmizin dayanıqlı inkişaf üzrə milli prioritetlərinə uyğun olaraq yaşıl artım və rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsində BMT-nin İnkişaf Proqramının sıx əməkdaşlığa hazır olduğunu vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın 2030-cu ilədək inkişaf strategiyası haqqında məlumat verdi, yaşıl keçidin ölkəmiz üçün prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı ölkəmizin bərpaolunan və yaşıl enerji potensialının 200 qiqavatdan artıq olduğunu və yaxın müddətdə Azərbaycanın 5 meqavat gücündə bərpaolunan enerji resursu istehsal etmək imkanı olacağını dedi. Bu xüsusda Azərbaycanın Xəzər dənizini və Qara dənizi birləşdirən bərpaolunan yaşıl enerji dəhlizinin formalaşdırılması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini və bu istiqamətdə region ölkələri ilə birgə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın qazıntı yanacağı ixrac edən ölkə olmasına baxmayaraq, yaşıl keçidin prioritet istiqamət kimi müəyyən edildiyini bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizin xarici investorların cəlb edilməsi, təbii resursların hasilatı, ondan əldə olunan gəlirlərin səmərəli istifadəsi və inkişafa xidmət etməsi istiqamətində təcrübəyə malik olduğunu vurğuladı.
Qonaq Azərbaycanın inkişaf təcrübəsinin dünyanın digər ölkələri üçün də maraqlı ola biləcəyini qeyd etdi.
Axim Ştayner vurğuladı ki, Azərbaycanın yaşıl keçid transformasiyası COP29-a ev sahibliyi etməsi konsepsiyası ilə tam uyğunluq təşkil edir və ölkəmizin nümunəsi beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
Prezident İlham Əliyev Axim Ştayneri COP29 konfransına dəvət etdi.
Qonaq dəvəti minnətdarlıqla qəbul etdi.
Görüşdə Azərbaycanın inkişaf proqramının regional nəqliyyat dəhlizini və Orta Dəhlizi, kənd təsərrüfatını, turizmin inkişafını, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsini, su resurslarının səmərəli idarə olunmasını və digər sahələri əhatə etdiyi bildirildi.
Söhbət zamanı ərazilərin minalardan təmizlənməsində Azərbaycan ilə UNDP arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin önəminə toxunuldu, bu sahədə UNDP ilə birgə Bakıda illik əsasda keçirilən konfransın vacibliyi vurğulandı. Azərbaycanın hazırda UNDP ilə birlikdə qlobal humanitar minatəmizləmə üzrə regional təlim mərkəzi kimi rolunun inkişaf etdirilməsi məsələləri barədə müzakirələr aparıldı.
Qonaq qeyd etdi ki, UNDP humanitar minatəmizləmə sahəsində Azərbaycan ilə əməkdaşlığa hazırdır.
Ərazilərimizin işğaldan azad olunmasından indiyədək ermənilərin basdırdıqları minaların partlaması nəticəsində 350-dən çox vətəndaşımızın həlak olduğu və yaralandığı bildirildi.
Axim Ştayner XI Qlobal Bakı Forumunun əhəmiyyətinə də toxunaraq, bu tədbir çərçivəsində aparılan müzakirələrin vacibliyini vurğuladı.

Ильхам Алиев принял администратора Программы развития ООН
15 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял администратора Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) Ахима Штайнера.
Ахим Штайнер передал поздравления по случаю проведения в нашей стране COP29 и председательства Азербайджана. Он отметил, что Программа развития ООН готова сотрудничать с Азербайджаном в проведении COP29.
Глава государства поблагодарил за поздравления.
Выразив удовлетворение сотрудничеством между Азербайджаном и ПРООН в реализации Целей устойчивого развития, гость подчеркнул, что Программа развития ООН готова к тесному взаимодействию в реализации зеленого роста и цифровой трансформации в соответствии с национальными приоритетами нашей страны в области устойчивого развития.
Информируя о стратегии развития Азербайджана до 2030 года, Президент Ильхам Алиев сказал, что зеленый переход является одним из приоритетных направлений для нашей страны. Глава государства отметил, что потенциал возобновляемой и зеленой энергии в нашей стране превышает 200 гигаватт, и в ближайшее время у Азербайджана появится возможность производить 5 мегаватт возобновляемых энергоресурсов. В этой связи он подчеркнул, что Азербайджан выступил с инициативой по формированию коридора возобновляемой зеленой энергии, соединяющего Каспийское и Черное моря, и в этом направлении осуществляется сотрудничество со странами региона.
Глава государства заявил, что, несмотря на то, что Азербайджан является страной-экспортером ископаемого топлива, зеленый переход определен как приоритетное направление.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что наша страна обладает опытом привлечения иностранных инвесторов, добычи природных ресурсов, эффективного использования доходов от них, которые служат развитию.
Гость отметил, что опыт развития Азербайджана может быть интересен и для других стран мира.
Ахим Штайнер сказал, что зеленая трансформация Азербайджана полностью соответствует концепции проведения COP29, и пример нашей страны будет представлен международному сообществу.
Президент Ильхам Алиев пригласил Ахима Штайнера на конференцию COP29.
Гость с благодарностью принял приглашение.
На встрече было сообщено, что программа развития Азербайджана охватывает региональный транспортный коридор и Средний коридор, развитие сельского хозяйства, туризма, обеспечение продовольственной безопасности, рациональное управление водными ресурсами и другие сферы.
В ходе беседы была затронута важность углубления сотрудничества между Азербайджаном и ПРООН в разминировании территорий, подчеркнуто значение ежегодной конференции, проводимой в Баку совместно с ПРООН в этой сфере. Были обсуждены вопросы развития роли Азербайджана в качестве регионального тренингового центра по глобальному гуманитарному разминированию, которую он в настоящее время играет вместе с ПРООН.
Гость отметил, что ПРООН готова сотрудничать с Азербайджаном в сфере гуманитарного разминирования.
Было подчеркнуто, что с момента освобождения азербайджанских территорий от оккупации более 350 наших граждан погибли и получили ранения в результате взрыва мин, установленных армянами.
Коснувшись значения XI Глобального Бакинского форума, Ахим Штайнер подчеркнул важность дискуссий, проводимых в рамках этого мероприятия.