İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı Fondunun prezidenti Volfqanq İşingeri qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 15-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı Fondunun prezidenti Volfqanq İşingeri qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Münxen Təhlükəsizlik Konfransının iclaslarında mütəmadi iştirak etməsindən və bu çərçivədə aparılan müzakirələrdən məmnunluğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev bu ilin fevralında Münxen Təhlükəsizlik Konfransına səfəri çərçivəsində Azərbaycan ilə Münxen Təhlükəsizlik Konfransı arasında COP29-la əlaqədar əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğunu qeyd etdi.
Söhbət zamanı COP29-un Azərbaycanda keçiriləcək sessiyası çərçivəsində Münxen Təhlükəsizlik Konfransının iqlim təhlükəsizliyi mövzusuna və sülh gündəliyinə həsr olunmuş ayrıca bir tədbirinin təşkilinə dair müzakirələr aparıldı.
Volfqanq İşinger Münxen Təhlükəsizlik Konfransı Fondunun il ərzində dünyanın müxtəlif bölgələrində də tədbirlər keçirdiyini deyərək, ölkəmizin bu tədbirlərdə təmsil olunması ilə əlaqədar dəvətini çatdırdı.
Söhbət zamanı regional sülh gündəliyi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Ermənistan ilə sülh müqaviləsinin təşəbbüskarı olduğunu və sülh müqaviləsinin əsasını təşkil edən fundamental prinsiplərin məhz Azərbaycan tərəfindən təklif olunduğunu vurğuladı.
Görüşdə COP29-un sülh gündəliyinə xidmət edəcəyi qeyd olundu. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar əldə olunan razılaşmalar məhz sülh gündəliyi əsnasında meydana çıxan məqamlardır. Azərbaycan da bu xüsusda regionda COP29 kontekstində sülh gündəliyinin irəliyə aparılması üçün səylərini göstərəcək.

Ильхам Алиев принял президента Фонда Мюнхенской конференции по безопасности Вольфганга Ишингера
15 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял президента Фонда Мюнхенской конференции по безопасности Вольфганга Ишингера.
Глава государства выразил удовлетворение регулярным участием в заседаниях Мюнхенской конференции по безопасности и проводимых в этих рамках дискуссиях.
Президент Ильхам Алиев отметил, что в рамках его визита на Мюнхенскую конференцию по безопасности в феврале этого года были обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Мюнхенской конференцией по безопасности в связи с COP29.
В ходе беседы были проведены обсуждения по организации в рамках предстоящей в Азербайджане сессии COP29 отдельного мероприятия Мюнхенской конференции по безопасности, посвященного климатической безопасности и мирной повестке дня.
Отметив, что в течение года Фонд Мюнхенской конференции по безопасности проводит мероприятия в различных регионах мира, Вольфганг Ишингер передал приглашение на представление нашей страны на этих мероприятиях.
В ходе беседы была обсуждена региональная мирная повестка.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан является инициатором мирного договора с Арменией, и фундаментальные принципы, составляющие основу мирного договора, были предложены именно азербайджанской стороной.
На встрече было отмечено, что COP29 будет служить мирной повестке дня. Глава государства сказал, что достигнутые договоренности о проведении COP29 в Азербайджане – это именно те моменты, которые возникли на основе мирной повестки дня. В этом контексте Азербайджан также приложит усилия для продвижения в рамках COP29 мирной повестки в регионе.