Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentləri Füzulidə Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin açılış mərasimində iştirak ediblər
12 mart 2024, 12:00
Martın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Füzuli şəhərində inşa olunan Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Dövlət başçıları tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Füzuli şəhər sakinləri və Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində təhsil alacaq uşaqlarla görüşüblər.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev dedi:
- Sizi burada, müqəddəs Azərbaycan torpağında görməyimə çox şadam.
Bildiyiniz kimi, mən dünən və bu gün ölkənizdə dövlət səfərindəyəm. Çox şadam ki, bu səfər tam uğurla - dövlətlərimiz arasında çoxşaxəli əməkdaşlığın gələcək inkişafına ən ciddi təkan verəcək son dərəcə mühüm sənədlərin imzalanması ilə başa çatır. Biz qardaş xalqlarıq, müttəfiqik, strateji tərəfdaşıq. Bunlar təkcə sözlər deyil, həm də ölkələrimizin hökumətlərinin görəcəyi böyük iş həcmləridir, çünki razılaşmalar çox ciddidir, çox böyükdür və şübhəsiz, onlar iqtisadiyyatlarımızın inkişafına impuls verəcək ki, bu da çox vacibdir. Ona görə də dövlətlərimiz arasında əməkdaşlığın gələcəyinə böyük nikbinliklə baxıram.
Mədəni–humanitar sahədə əlaqələrin inkişafına, möhkəmləndirilməsinə böyük diqqət yetiririk. Burada Qazaxıstan mədəniyyət günləri böyük müvəffəqiyyətlə keçirildi. Dünən səmimi qəbula görə minnətdarlığımı bildirdim. Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərini Qazaxıstanda gözləyirik.
Azərbaycanın hörmətli Prezidenti İlham Heydər oğlu Əliyevin Sumqayıt şəhərində bir küçəyə Qazaxıstanın məşhur maarifçisi Axmet Baytursınovun adının verilməsi qərarına görə ona çox minnətdaram. Eyni zamanda, ötən il biz hörmətli Prezidentlə paytaxtımızda dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin şərəfinə adlandırılmış küçənin açılışını etdik. Belə təmaslar, şübhəsiz ki, davam edəcəkdir.
Sizi bir daha müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə təbrik edirəm. Sizə ən xoş arzularımı çatdırıram.
Bu Mərkəz Qazaxıstan xalqı adından bizim hədiyyəmizdir. Hökumətin tapşırığına və mənim şəxsi göstərişimə əsasən “BI Group” özəl şirkəti bu hədiyyəni səmimi-qəlbdən, bütün xalqın adından təqdim edir. Zənnimcə, bu obyekt şübhəsiz ki, ölkələrimiz arasında rifahın, bütün əlaqələrin, hərtərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə töhfə olacaq.
Sizə uğurlar, tərəqqi arzulayıram. Heç bir şübhə yoxdur ki, Azərbaycanın müqəddəs regionu güclü inkişaf edəcək. İndicə gələcəyə dair planla tanış olduq və əlbəttə ki, o, miqyası və intensivliyi ilə bizi valeh edir. Sağ olun.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dedi:
- Hörmətli Kasım-Jomart Tokayev, çox sağ olun.
Füzulililər, ictimaiyyətimiz və bütün Azərbaycan xalqı adından Sizə bu qardaş hədiyyəsinə görə bir daha təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Azad olunmuş torpaqlarda Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması Sizin şəxsi təşəbbüsünüzdür. Ötən dəfə - ilyarım əvvəl Azərbaycana səfəriniz zamanı bu Mərkəzin təqdimatı oldu və bir il ərzində Mərkəz tikildi, bu gün onun rəsmi açılışıdır. Mərkəz qazax xalqının böyük oğlu Kurmanqazının adını daşıyır. Dünən biz Sizinlə danışırdıq ki, bu, təkcə Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi deyil, həm də Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında dostluq və qardaşlıq mərkəzi olacaq. Hər bir belə layihə Azərbaycan xalqının qəlbini riqqətə gətirir, çünki 30 il ərzində bu balaca uşaqların valideynləri, babaları və nənələri bir arzu ilə - öz torpaqlarına qayıtmaq arzusu ilə yaşayıblar. Onlar qayıtdıqda dağıdılmış, yerlə-yeksan edilmiş Qarabağı gördülər, əlbəttə, çox acı hisslər yaşadılar. Bu qayıdışın ağrılı-acılı və eyni zamanda, sevinc hissləri bir-birinə qarışmışdı. İndi qardaş Qazaxıstanın köməyi ilə Füzulidə çox gözəl Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi açılır. Bu təşəbbüsə görə Sizə səmimi–qəlbdən minnətdarıq. Bu, azərbaycanlıların, burada yaşayanların və yaşamayanların, buraya gələn və bu gözəl binanı görən hər kəsin yaddaşında qalacaq. Ən başlıcası, buraya gələn, əksəriyyəti Bakıdan, Sumqayıtdan və digər böyük şəhərlərdən olan uşaqlar öz qəlblərinin səsi və əcdadlarının çağırışı ilə tədbirdə iştirak edirlər. Diqqət yetirdikdə görürük ki, burada - Füzulidə yaşayan insanlar, onların əksəriyyəti Füzulinin işğalı dövründə dünyaya gəliblər, yaxud çox balaca olublar. Demək olar ki, onlar öz doğma şəhərini, öz rayonunu görməyiblər, amma bu torpağa məxsus olduqları, uğrunda mübarizə apardığımız, döyüşdüyümüz, qan tökdüyümüz və uşaqlarımızı itirdiyimiz müqəddəs Qarabağ torpaqlarına aid olduqları üçün buraya qayıdıblar.
Bu gün, Qarabağın dirçəldiyi bir vaxtda əziz qardaşımızı, Türk dünyasının ən böyük ölkəsinin, sürətli inkişafa malik, beynəlxalq arenada iri aktor olan, Azərbaycanın müttəfiqi qardaş Qazaxıstanın Prezidentini salamlamaqdan böyük şərəf hissi duyuruq. Siz yəqin ki, bizim dünənki görüşlərimizi izləmisiniz, həmçinin axşam da bizimlə birlikdə olmusunuz. Yəqin ki, bu ab-havaya nüfuz etmisiniz. Ünsiyyətimizin bütün işgüzar komponenti ilə yanaşı, məhz mənəvi bağlar bizə güc verir. Sizi təbrik edirəm və sizin adınızdan bir daha Kasım-Jomart Tokayevə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Azərbaycanın gənc vətəndaşlarına, müqəddəs Füzuli sakinlərinə ayrıca səadət, uğurlar arzulamaq istəyirəm.
Prezident İlham Əliyev: Mən bizim nümayəndələri təqdim edim. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Bəli, tanıyıram.
Prezident İlham Əliyev: Konservatoriyanın rektoru. Xalq yazıçısı, yəqin ki, Siz onun da kitablarını bilirsiniz.
Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev: Mən onun atası haqqında yazmışam.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Sizə təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Milli Konservatoriyanın rəhbəri. Memarlar İttifaqının sədri.
Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadə: Mən qazax adı daşıyıram, adım Elbaydır. Atam mənə cəbhədə həlak olmuş dostunun adını qoyub.
Prezident İlham Əliyev: Məşhur kinorejissor Oqtay Mirqasımov, Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Xalq rəssamı Natiq Əliyev, bizim gənc füzulililərimiz, istedadlarımız buradadırlar.
Müəllim Məhin Orucova: Hörmətli cənab prezidentlər. Sizi Azərbaycan mədəniyyətinin qədim tarixi mərkəzi olan Qarabağ torpağında salamlayırıq. Cənab Prezident İlham Əliyev, Sizə minnətdarıq ki, bizi öz torpağımıza qaytarmısınız. Biz Sizə və şanlı Ordumuza minnətdarıq.
Bu gün bizim və uşaqlarımız üçün əlamətdar gündür. Bu gün Qazaxıstan milli mədəniyyətinin böyük nümayəndəsi, qazax xalq musiqisinin patriarxı Kurmanqazı Saqırbayulının adını daşıyan Füzuli Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin açılışıdır. Biz Qazaxıstan Prezidenti cənab Kasım-Jomart Tokayevə və onun simasında bütün Qazaxıstan xalqına belə gözəl Mərkəzə görə minnətdarıq. Bütün füzulililər adından uşaq yaradıcılığı fəaliyyətinə göstərilən qayğıya görə iki dövlətin liderlərinə çox təşəkkür edirik.
Bu Mərkəzdə uşaqlar təkcə Azərbaycan deyil, həm də qazax mədəniyyətini öyrənəcəklər. Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında dostluğun rəmzi olacaq.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Sağ olun. Həqiqətən Kurmanqazı qazax musiqisinin nəhəngidir, demək olar ki, Türk mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsidir. Kurmanqazının adı olmadan qazax musiqisini təsəvvür etmək çətindir. Ona görə də deməliyəm ki, onun musiqisi çox dinamikdir və indiyədək çox müasirdir. Məşhur “Küy Sarı Arka” indiyədək böyük həyəcanla dinlənilir.
Prezident İlham Əliyev: Əlbəttə, uşaqlar burada onun yaradıcılığını öyrənəcəklər.
Dövlət başçıları Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Sonra xatirə şəkli çəkdirildi.
Prezidentlər Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Qeyd edək ki, Prezident Kasım-Jomart Tokayevin təşəbbüsü ilə inşa olunan Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi qardaş qazax xalqının Azərbaycan xalqına hədiyyəsidir. Təməli 2023-cü ilin martında qoyulan Mərkəz 1,5 hektar ərazidə yaradılıb. Obyektin tikinti sahəsi 2700 kvadratmetrdir. İkimərtəbəli binada 600 uşağın bir neçə növbədə məktəbdənkənar təhsil alması üçün hər cür şərait yaradılıb. Burada mühazirə zalı, şahmat və kulinariya sinifləri, incəsənət və heykəltaraşlıq studiyası, xoreoqrafiya və idman zalı, səsyazma kabineti, musiqi və vokal sinfi, foto-video montaj, veb-dizayn və robototexnika kabinetləri, akt zalı, 3D modelləşdirmə sinfi var. Mərkəzdə IT-startaplara və Azərbaycanın milli mədəniyyətinə, o cümlədən xalçaçılıq sənətinə xüsusi diqqət yetiriləcək.
Vurğulandı ki, layihəni “BI Group” şirkəti hazırlayaraq həyata keçirib. Tikintidə qabaqcıl texnologiyalardan və şirkətin illər ərzində qazandığı təcrübədən istifadə olunub. Şirkət müasir mühəndis həlləri və təhsil obyektlərinin tikintisi nöqteyi-nəzərindən yüksək səviyyəli peşəkar təcrübəyə malikdir.
Qeyd edək ki, yeni təhsil kompleksi üçün Kurmanqazı adının seçilməsi də təsadüfi deyil. Görkəmli musiqiçinin əfsanəvi əsərləri bütün Türk dünyasının mirasına çevrilib. Mərkəzin yaradılması Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, gənclərin keyfiyyətli təhsilinə, regionda yaradıcılığın, idmanın və elmin inkişafına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Bu avtobus bizim hədiyyəmizdir. Qazaxıstanın uşaqlara ərməğanıdır, istifadə etmələri üçündür. Üzərində “Balalar” yazılıb.
Qazaxıstan nümayəndəsi: Qazaxıstanda yığılıb.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev: Çox şadam ki, Sizin xoşunuza gəldi. Bu, bizim Azərbaycan xalqına səmimi hədiyyəmizdir. Bilirəm ki, Azərbaycanın potensialı böyükdür və Siz özünüz də bütün bunları edə bilərsiniz, amma biz həmişə qardaşlıq hisslərimizi ifadə etməliyik və belə maddi formada.

Президенты Азербайджана и Казахстана приняли участие в церемонии открытия Центра детского творчества имени Курмангазы в Физули
12 марта 2024, 12:00
12 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев приняли участие в церемонии открытия Центра детского творчества имени Курмангазы, построенного в городе Физули.
На мероприятии главы государств встретились с деятелями культуры и искусства Азербайджана, жителями города Физули, а также детьми, которые будут обучаться в Центре детского творчества имени Курмангазы.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев сказал:
- Я очень рад вас видеть здесь, на священной азербайджанской земле.
Вы знаете, что я вчера и сегодня совершаю государственный визит в вашу страну. Очень рад тому, что этот визит закончился полным успехом - подписанием крайне важных документов, которые дадут самый серьезный импульс дальнейшему развитию многогранного сотрудничества между нашими государствами. Мы – братские народы, мы – союзники, стратегические партнеры. Это не только слова, но это большой объем работы, которую предстоит сделать правительствам наших стран, поскольку договоренности очень серьезные, очень существенные, и они, безусловно, дадут импульс развитию наших экономик, что крайне важно. Поэтому я с большим оптимизмом смотрю на будущее сотрудничество между нашими государствами.
Мы уделяем большое внимание развитию, укреплению связей в культурно-гуманитарной сфере. Здесь с большим успехом прошли Дни культуры Казахстана. Я вчера высказывал свою благодарность за теплый прием. Ждем мастеров азербайджанской культуры в Казахстане.
Я очень благодарен за решение уважаемого Президента Азербайджана Ильхама Гейдаровича Алиева назвать улицу в городе Сумгайыт именем прославленного просветителя Казахстана Ахмета Байтурсынова. В то же время мы в прошлом году вместе с уважаемым Президентом открыли улицу, названную в честь великого государственного деятеля Гейдара Алиева, в нашей столице. Вот подобного рода контакты, безусловно, будут иметь продолжение.
Еще раз поздравляю вас со священным месяцем Рамадан. Желаю вам всего самого хорошего.
Вот это наш дар от имени народа Казахстана. По поручению правительства и моему личному поручению этот дар преподносит частная компания BI Group. И это от всей души, от всего народа. Я думаю, что данный объект, безусловно, послужит на благо, укрепление всяческих связей, всесторонних связей между нашими странами.
Я желаю вам успехов, я желаю вам процветания. Нет никаких сомнений в том, что этот священный регион Азербайджана получит мощное развитие. Только что я выслушал презентацию плана на будущее, и, конечно же, он не может не поражать своим масштабом и интенсивностью. Спасибо.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал:
- Спасибо большое, уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич.
От лица физулинцев, нашей общественности и всего азербайджанского народа еще раз хочу выразить Вам благодарность за такой братский дар. Ваша личная инициатива - создать на освобожденных землях Центр детского творчества. Когда Вы посещали Азербайджан в прошлый раз, полтора года назад, была сделана презентация этого центра. Буквально в течение года центр был построен и сегодня официально открывается. Центр носит имя великого сына казахского народа Курмангазы. И как вчера мы с Вами говорили, это будет не только Центр детского творчества, это будет центр дружбы и братства Казахстана и Азербайджана.
Каждый такой проект трогает душу азербайджанского народа, потому что на протяжении 30 лет родители, дедушки и бабушки вот этих маленьких детей жили с одной мечтой – вернуться на свои земли. И когда они вернулись и увидели разрушенный Карабах, полностью сровненный с землей, они испытали, конечно, очень горькие чувства. Это были чувства горечи и одновременно чувства радости, что они вернулись. Сейчас при помощи братского Казахстана в Физули открывается прекрасный Центр детского творчества. Мы искренне благодарны Вам лично за эту инициативу. Это будет жить в памяти всех азербайджанцев, тех, кто здесь живет, и тех, кто здесь не живет, тех, кто будет приезжать сюда и видеть это прекрасное здание. А самое главное, вот эти дети, которые приехали сюда, - многие из Баку, из Сумгайыта, из других больших городов, - они приехали сюда, потому что это зов их души, это зов их предков. Когда мы смотрим - здесь люди, которые живут в Физули, большинство из них родились уже после того, как Физули был оккупирован, либо были совсем маленькими, они практически не видели своего родного города, своего района, но они вернулись сюда, потому что они принадлежат этой земле, принадлежат священной земле Карабаха, за которую мы боролись, дрались, проливали кровь и теряли наших детей.
И сегодня, когда Карабах возрождается, большая честь приветствовать нашего дорогого брата, Президента братского Казахстана, крупнейшей страны тюркского мира, страны, которая демонстрирует очень впечатляющий рост, которая является крупным актором на международной арене, является союзником Азербайджана. Вы, наверное, следили за вчерашними нашими встречами, также и вечером вы были с нами вместе. И, наверное, тоже прониклись вот этой атмосферой. Помимо всего делового компонента нашего общения, именно духовная связь и делает нас сильнее. Я вас поздравляю и хочу от вашего имени еще раз поблагодарить Касым-Жомарта Кемелевича.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Я хотел бы отдельно пожелать юным гражданам Азербайджана, жителям священного Физули счастья, успехов.
Президент Ильхам Алиев: Я представляю наших представителей. Руководитель Союза писателей Анар, Вы знаете.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Да, знаю.
Президент Ильхам Алиев: Ректор консерватории. Народный писатель, Вы, наверное, его книги тоже знаете.
Народный писатель Чингиз Абдуллаев: Я писал про его папу.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Благодарю вас.
Президент Ильхам Алиев: Это ректор Национальной консерватории, председатель Союза архитекторов.
Председатель Союза архитекторов Эльбай Гасымзаде: У меня казахское имя, меня зовут Эльбай. Мой отец назвал меня в честь своего друга, погибшего на фронте.
Президент Ильхам Алиев: Это известный кинорежиссер Октай Миркасимов, народный художник, ректор Академии художеств Натиг Алиев, ну и наши молодые физулинцы, таланты.
Учительница Мехин Оруджева: Уважаемые господа президенты. Мы Вас приветствуем на Карабахской земле, которая является древним историческим центром азербайджанской культуры. Мы благодарны Вам, господин Президент Ильхам Алиев, Вы вернули нас на наши земли. Мы благодарны Вам и нашей славной Армии.
Сегодня для нас и для наших детей знаменательный день. Сегодня - открытие Физулинского Центра детского творчества, который носит имя великого представителя национальной культуры Казахстана, патриарха казахской народной музыки Курмангазы Сагырбайулы. Мы благодарим Президента Казахстана господина Касым-Жомарта Токаева и в его лице весь народ Казахстана за такой прекрасный центр. Огромное спасибо лидерам двух государств от имени всех физулинцев за заботу о развитии детской творческой деятельности.
В этом центре дети будут изучать не только азербайджанскую, но также казахскую культуру. Центр детского творчества имени Курмангазы станет символом дружбы между Казахстаном и Азербайджаном.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Спасибо. Действительно Курмангазы – это титан казахской музыки, можно даже сказать, неотъемлемая часть тюркской культуры. Казахскую музыку трудно представить без имени Курмангазы. Поэтому я надеюсь, что его музыка - она очень динамичная, современная до настоящего времени. Знаменитая кюй «Сарыарка» до сих пор слушается с большим волнением.
Президент Ильхам Алиев: Ребята будут изучать его творчество здесь, конечно.
Главы государств разрезали ленту, символизирующую открытие Центра детского творчества имени Курмангазы.
Затем было сделано фото на память.
Президенты ознакомились с условиями, созданными в Центре детского творчества.
Отметим, что построенный по инициативе Президента Касым-Жомарта Токаева Центр детского творчества имени Курмангазы является даром казахского народа азербайджанскому народу. Закладка первого камня состоялась в марте 2023 года. Центр расположился на территории 1,5 гектара. Площадь застройки составила 2700 квадратных метров. В двухэтажном здании созданы все необходимые условия для внешкольного обучения 600 детей в несколько смен. Здесь предусмотрены лекционный зал, класс шахмат, кулинарный класс, студия искусства и скульптуры, зал хореографии и спортзал, кабинет звукозаписи, музыкальный и вокальный класс, кабинеты фото-видеомонтажа, веб-дизайна и робототехники, актовый зал, класс 3D моделирования. Особое внимание будет уделено IT-стартапам и национальной культуре Азербайджана, в том числе искусству ковроткачества.
Было подчеркнуто, что проект разработала и реализовала компания BI Group. В строительстве применены передовые технологии и опыт, наработанный холдингом годами. Компания обладает высоким уровнем профессиональных компетенций в части современных инжиниринговых решений и возведения образовательных объектов.
Отметим, что выбор имени Курмангазы для нового образовательного комплекса также не случаен – именно легендарные произведения выдающегося музыканта стали достоянием всего тюркского мира. Центр призван способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений между Азербайджаном и Казахстаном, качественному обучению молодежи и развитию творчества, спорта и науки в регионе.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Этот автобус - наш подарок, подарок Казахстана детям, чтобы пользовались. На нем написано «Balalar».
Представитель Казахстана: Казахстанская сборка.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо большое.
Президент Касым-Жомарт Токаев: Я очень рад, что Вам понравилось. Это наш подарок от всей души братскому азербайджанскому народу. Я знаю, что потенциал Азербайджана большой и вы могли бы и сами все сделать, но мы должны всегда как бы проявлять наши братские чувства и в такой материальной форме.