Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri “CNN Türk”ün müxbirinin suallarını cavablandırıblar
“TEKNOFEST” festivalında iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və xanımı Əminə Ərdoğan “CNN Türk” televiziyasının müxbiri Fulya Öztürkün suallarını cavablandırıblar.
Prezident İlham Əliyev müsahibədə deyib: Çox xoşbəxtəm ki, qardaşımın yanındayam, burada da olmalıyam. Bu gözəl, möhtəşəm bayramı bərabər qeyd etdik, təbriklərimizi çatdırdıq. Mən söylədim ki, bu il artıq üçüncü dəfədir Türkiyədəyəm. İndi növbə qardaşımındır. İnşallah, seçkilərdən sonra onu Azərbaycanda gözləyirik.
Fulya Öztürk: Mehriban xanım da buradadır. Salam, necəsiniz?
Mehriban xanım Əliyeva: Salam, sağ olun. Çox qürur duyuruq.
Əminə xanım Ərdoğan: Bu xoş günü birlikdə qeyd edirik və buna görə çox təşəkkür edirik. Bu xoş günümüzdə bizimlə olduqlarına və zəlzələ zonasında etdikləri yardımlara görə sonsuz təşəkkürlərimizi bildiririk.
Mehriban xanım Əliyeva: Sağ olun. Çox böyük qürur duyuruq.
Fulya Öztürk: “TEKNOFEST” ötən il Azərbaycanda keçirilmişdi, yenidən təşkil olunacaqmı?
Prezident İlham Əliyev: Gözləyirik, əlbəttə, keçiriləcək. Mən dedim ki, Azərbaycanda “Bayraktar” Mərkəzi qurulacaq, “TEKNOFEST” yenə də gələcək. Keçən il çox gözəl bir tədbir keçirildi. Gözləyəcəyik, sizi də gözləyirik.
Fulya Öztürk: İnşallah, gələcəyik. İkinci Qarabağ müharibəsi qazisi də burada, “TEKNOFEST”dədir. Adınızı öyrənə bilərəm?
Qazi: İkinci Qarabağ müharibəsinin qalibi, iki ayağını da ağır döyüşlərdə itirmiş qazi Taleh Camalov. Vətən sağ olsun.
Prezident İlham Əliyev: Gör, nə qədər medalı var. “Xocavənd”, “Cəbrayıl”, “Füzuli”, “Fərqlənməyə görə”, “Xarı bülbül”.
Qazi Taleh Camalov: Bir ay döyüşdə oldum.
Prezident İlham Əliyev: Qəhrəmandır, bizim torpaqlarımızı azad edənlər bunun kimi qəhrəmanlardır.
Qazi Taleh Camalov: Sizin sayənizdə, Selçuk Bayraktar qardaşımızın sayəsində, onların silahlı PUA-larının sayəsində.
Səmada nümunəvi uçuşlar edən “Kızılelma” və “Akıncı” PUA-larını göstərən Selçuk Bayraktar dedi: “Kızılelma” və “Akıncı” bərabər uçurlar. Bu uçuş forması dünyada ilk dəfədir.
Prezident İlham Əliyev: “Akıncı” və “Kızılelma”.
Fulya Öztürk: Nümunəvi uçuş edirlər.
Prezident İlham Əliyev və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan “TEKNOFEST”in keçirildiyi məkandan ayrılarkən yenidən Fulya Öztürkün suallarını cavablandırıblar.
Fulya Öztürk: Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev hazırda “Togg” avtomobilindədirlər. “Togg”u idarə etmək necə hissdir?
Prezident İlham Əliyev: Gözəl, çox gözəl.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan: Bu qızı tanıyırsan?
Prezident İlham Əliyev: Təbii ki, tanıyırıq. Bu, bizim qızdır. İkinci Qarabağ savaşında ən təhlükəli yerlərə gedən jurnalistdir. Bizimlə kədərləndi, bizimlə sevindi, Qələbəni də bizimlə qeyd etdi. Bu qız bizim qızımızdır.

Президенты Азербайджана и Турции ответили на вопросы корреспондента CNN Türk
Участвовавшие в фестивале «ТЕХНОФЕСТ» Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и его супруга Эмине Эрдоган ответили на вопросы корреспондента телеканала CNN Türk Фульи Озтюрк.
Президент Ильхам Алиев сказал: Я очень счастлив, что нахожусь рядом с моим братом, здесь я и должен быть. Мы вместе отметили этот прекрасный, грандиозный праздник, передали наши поздравления. Я сказал, что в этом году уже в третий раз нахожусь в Турции, теперь черед моего брата. Иншаллах, после выборов ждем его в Азербайджане.
Фулья Озтюрк: Мехрибан ханым тоже здесь. Здравствуйте, как Вы?
Мехрибан ханым Алиева: Здравствуйте, спасибо. Мы испытываем большую гордость.
Эмине ханым Эрдоган: Мы вместе отмечаем этот замечательный день и очень признательны за это. Мы бесконечно благодарны за то, что они находятся рядом с нами в этот радостный день и за помощь, оказанную зоне землетрясения.
Мехрибан ханым Алиева: Спасибо. Мы испытываем большую гордость.
Фулья Озтюрк: В прошлом году «ТЕХНОФЕСТ» был проведен в Азербайджане, будет ли он организован снова?
Президент Ильхам Алиев: Ждем, конечно, будет проведен. Я сказал, что в Азербайджане будет создан Центр «Байрактар», «ТЕХНОФЕСТ» придет снова. В прошлом году было проведено прекрасное мероприятие. Будем ждать, и вас ждем.
Фулья Озтюрк: Иншаллах, приедем. Здесь, на «ТЕХНОФЕСТЕ», находится и гази Второй Карабахской войны. Как вас зовут?
Гази: Победитель Второй Карабахской войны, гази Талех Джамалов, потерявший в тяжелых боях обе ноги. Да здравствует Родина.
Президент Ильхам Алиев: Посмотрите, сколько у него медалей. «Ходжавенд», «Джебраил», «Физули», «За отличие», «Харыбюльбюль».
Гази Талех Джамалов: Я месяц участвовал в боях.
Президент Ильхам Алиев: Герой, такие как он герои освободили наши земли.
Гази Талех Джамалов: Благодаря Вам, благодаря нашему брату Сельчуку Байрактару, их боевым БПЛА.
Указывая на БПЛА Kızılelma и Akıncı, выполняющие показательные полеты, Сельчук Байрактар сказал: Kızılelma и Akıncı летят рядом. Такая форма полета демонстрируется впервые в мире.
Президент Ильхам Алиев: Akıncı и Kızılelma.
Фулья Озтюрк: Выполняют показательный полет.
Покидая места проведения «ТЕХНОФЕСТ», Президент Ильхам Алиев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган вновь ответили на вопросы Фульи Озтюрк.
Фулья Озтюрк: Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и Президент Азербайджана Ильхам Алиев в настоящее время находятся в автомобиле TOGG. Какие чувства вы испытываете, управляя TOGG.
Президент Ильхам Алиев: Отлично, прекрасно.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган: Знаешь эту девушку?
Президент Ильхам Алиев: Конечно, знаем. Это наша девушка. Журналист, которая во время Второй Карабахской войны побывала в самых опасных местах. Вместе с нами печалилась, вместе с нами радовалась, вместе с нами отметила и Победу. Это наша девушка.