İlham Əliyev Bolqarıstan Prezidenti Rosen Plevneliyev ilə görüşüb
Prezident İlham Əliyev birinci Avropa Oyunlarının bağlanış mərasimində iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gələn Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rosen Plevneliyev ilə görüşüb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bolqarıstan Prezidenti Rosen Plevneliyevi qarşıladı.
Görüşdə Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarının əhəmiyyəti qeyd olundu. Bolqarıstan Prezidenti Rosen Plevneliyev tarixdə ilk dəfə baş tutan birinci Avropa Oyunlarının uğurla keçirilməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevi təbrik etdi, Oyunların yüksək səviyyədə təşkilinə görə dövlətimizin başçısına bolqar xalqının təşəkkürünü çatdırdı. Rosen Plevneliyev onilliklər ərzində ideya kimi qalan ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycanın tarix yazdığını dedi. Bolqar idmançılarının Bakıda onlar üçün yaradılan şəraitdən heyran olduqlarını, bu şəraiti heç bir yerdə görmədiklərini deyən Bolqarıstan dövlətinin başçısı idmançıların yaşayış yerlərinin, idman infrastrukturunun çox yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev bir vaxtlar Avropa Oyunları ideyasına pessimist yanaşıldığını, standartları mövcud olmayan belə Oyunların lazımsızlığı barədə düşünənlərin olduğunu bildirdi. “Biz qərara gəldik ki, bu Oyunların standartı mümkün qədər ən yüksək standartlar olsun. İndi isə hər kəs görür ki, bu standartlar Yay Olimpiya standartlarıdır”, - deyən dövlətimizin başçısı birinci Avropa Oyunlarının bəzi parametrlərə görə hətta Yay Olimpiya Oyunlarından daha da yüksəkdə dayandığını diqqətə çatdırdı. Azərbaycan Prezidenti digər ölkələrin nümayəndə heyətlərinin də birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirdiklərini vurğuladı.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu. Əlaqələrimizin siyasi, iqtisadi, energetika, səhiyyə və digər sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu vurğulandı.

Ильхам Алиев встретился с Президентом Болгарии Росеном Плевнелиевым
Президент Ильхам Алиев встретился с Президентом Республики Болгария Росеном Плевнелиевым, прибывшим в нашу страну с визитом для участия в церемонии закрытия первых Европейских игр.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретил Президента Болгарии Росена Плевнелиева.
На встрече было отмечено значение проведенных в Баку первых Европейских игр. Президент Болгарии Росен Плевнелиев поздравил Президента Ильхама Алиева с успешным проведением первых в истории Европейских игр, передал главе нашего государства признательность болгарского народа за прекрасную организацию соревнований. Росен Плевнелиев отметил, что Азербайджан вошел в историю, проведя первые Европейские игры, которые десятилетиями оставались идеей. Подчеркнув, что болгарские спортсмены восхищены созданными для них в Баку условиями, которых они нигде не видели, глава Болгарского государства отметил, что места проживания спортсменов, спортивная инфраструктура были на очень высоком уровне.
Президент Ильхам Алиев отметил, что в свое время некоторые с пессимизмом относились к идее Европейских игр, говорили о ненужности таких Игр с несуществующими стандартами. «Мы решили, что стандарт этих Игр должен быть как можно более высоким. А сейчас каждый видит, что это – стандарты летних Олимпийских игр», - сказал глава нашего государства, подчеркнув, что по некоторым параметрам первые Европейские игры превосходят даже летние Олимпийские игры. Президент Азербайджана сообщил, что делегации других стран также отмечают высокий уровень организации первых Европейских игр.
В ходе беседы было выражено удовлетворение высоким уровнем двусторонних отношений. Было подчеркнуто, что есть хорошие возможности для дальнейшего развития связей в политической, экономической, энергетической сферах, здравоохранении и других областях.