Olimpiya ailəsinin üzvləri üçün təşkil olunmuş qəbulda İlham Əliyevin nitqi
Azərbaycana bir daha xoş gəlmisiniz. Bu gün sizi burada, bu gözəl mehmanxanada görməkdən şadam və ümid edirəm ki, Azərbaycanda xoş vaxt keçirirsiniz.
İki gün əvvəl biz ilk Avropa Oyunlarının açılışının şahidi olduq. Hamımız təqdimatdan çox dərin təəssürat aldıq. Bu, qonaqlarımız üçün Azərbaycan, onun mədəniyyəti, musiqisi, ənənələri haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək, bizim tamaşaçılar üçün isə Avropanın aparıcı idmançılarını, bütün beynəlxalq və Avropa Olimpiya ailəsinin nümayəndələrini görmək və ölkəmizlə fəxr etmək imkanı idi. Təsəvvür edə bilərsiniz ki, açılışdan sonra mənə olunan çoxsaylı müraciətlərin hər birində insanlarımız birmənalı olaraq ölkəsi ilə fəxr etdiklərini bildirirlər.
Azərbaycanda birinci Avropa Oyunlarının təşkil edilməsi ilə bağlı Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikkiyə Avropa Olimpiya Komitəsi tərəfindən də dəstəklənən böyük dövlət xadiminə xas olan baxışlarından irəli gələn qərarına görə bir daha öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. 2012-ci il dekabrın 12-də qəbul edilən qərar tarixi qərar idi. Biz miqyasına görə Yay Olimpiya Oyunlarından sonra ən böyük beynəlxalq idman tədbirini təşkil etmək imkanı əldə etdik. Avropa idmanı üçün isə bu, ədaləti bərpa edən qərar oldu. Çünki bildiyimiz kimi, digər qitələr uzun illərdir ki, öz Oyunlarını keçirirlər və yalnız Avropanın belə bir Oyunları yox idi. Buna görə də düşünürəm ki, bu, ədalətin təzahürü oldu. Çünki Olimpiya hərəkatının, Olimpiya ideyalarının, olimpizmin vətəni Avropadır. Bu, qədim Yunanıstanda başlanıb və daha sonra Baron de Kuberten onu bərpa etmişdir. İndi isə ədalət bərpa edildi və gördüyümüz işdən fərəhlənə bilərik.
Biz gərgin çalışdıq, insanlarımızın, qonaqlarımızın və bütün Avropanın yaddaşında qalacaq səviyyədə Oyunları təşkil etdik. Bu fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycan xalqını, eyni zamanda, Avropa xalqlarını bu möhtəşəm hadisə ilə bağlı bir daha təbrik etmək istərdim. Bütün idmançılara uğur və qələbə arzulayıram.
Bizim artıq qalib və çempionlarımız var. Fəxr edirik ki, Azərbaycan idmançıları 3-ü qızıl olmaqla bir neçə medal qazanıblar. Bu gün də bir neçə idmançımızın finalda olduğunu nəzərə alsaq əlavə medallar qazanmaq şansımız olacaq. İyirmi dörd ildən bir qədər az müddətdə müstəqil olan gənc ölkə Azərbaycan üçün bu möhtəşəm idman tədbirinin nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu anlaya bilərsiniz. Bu, idman, dostluq tədbiridir. Bizim üçün isə bu, avropalılara tariximizi, ənənələrimizi, ədəbiyyatımızı, musiqimizi nümayiş etdirmək fürsəti verir. Əminəm ki, Oyunlardan sonra Avropadan Azərbaycana daha çox qonaq və turistlər təşrif buyuracaq və avropalılar Azərbaycan haqqında daha dolğun məlumat alacaqlar.
Bizim ölkənin qədim ənənələri, böyük tarixi və tarixi şəxsiyyətləri var. Lakin müstəqil ölkə kimi, biz yalnız 24 ildir ki, mövcuduq. 1991-ci ildə biz müstəqilliyimizi bərpa etdik, lakin ilk müstəqil, demokratik respublika Rusiya imperiyasının süqutundan sonra 1918-ci ildə yaradılmışdır. Bu isə bütün müsəlman dünyasının ilk demokratik respublikası idi. Azərbaycanda məhz respublika idarəçilik sisteminin tətbiq olunması o zaman respublikanı yaradanların seçimi olmuşdur. Dərhal qadınlara səsvermə hüququ verilmişdir ki, bu, bir çox Avropa ölkələrindən əvvəl olmuşdur. Müsəlman dünyasının ilk operası, ilk baleti, ilk teatrı Azərbaycanda yaradılmışdır və biz bununla fəxr edirik. Azərbaycan hər zaman dinlərarası birgəyaşayış, multikulturalizm, etnik və dini müxtəliflik məkanı olub. Bu, hər zaman özünəməxsusluğumuzun tərkib hissəsi olub. Müstəqillik illərində isə dünyanın ehtiyac duyduğu bu müsbət trendlər daha da güclənmişdir və mən bununla fəxr edirəm.
Azərbaycan cəmiyyəti multikultural cəmiyyətdir. Bu yaxınlarda mən Azərbaycanda Multikulturalizm Mərkəzinin təsis edilməsi ilə bağlı Sərəncam imzaladım və Bakının ən gözəl yerlərindən birində - Bayraq Meydanının yaxınlığında Tolerantlıq Abidəsinin açılışı oldu. Bunlar hamısı bizim həyatımızın və siyasətimizin tərkib hissəsidir.
Azərbaycan həm Avropa Şurasının, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvüdür. Bu hər iki təşkilatın yüzdən artıq üzvü var. Biz isə Avropa və Asiya arasında təbii körpü rolunu oynayırıq. Bu, yalınız coğrafi deyil, mədəni, iqtisadi və siyasi körpüdür. Beləliklə, müstəqillik illərimiz islahatlar dövrü oldu. Biz təkcə dövləti yaratmalı deyildik, eyni zamanda, bir sistemdən digərinə transformasiya etməli idik. İslahatların həyata keçirilməsi bu gün ölkəmizin uğuruna və firavanlığına gətirib çıxarmışdır. Bu gün Azərbaycan Avropa Oyunları kimi belə böyük miqyaslı tədbiri keçirmək imkanına malikdir. Bu, ötən illər ərzində əldə etdiyimiz nailiyyətlərin göstəricisidir.
Siyasi islahatlar iqtisadi islahatlarla tamamlanırdı. Demokratikləşmə siyasəti, qanunun aliliyi, fundamental azadlıqların və insan hüquqlarının qorunması bizim siyasətimizin prioritetləri olub. Azərbaycanda bütün azadlıqlar - media azadlığı, senzurasız azad internet təmin edilir, əhalimizin 70 faizi internet istifadəçisidir. Siyasi fəaliyyət azadlığı, toplaşma azadlığı, din və vicdan azadlığı mövcuddur. Eyni zamanda, biz iqtisadi islahatlar nəticəsində müstəqil xarici siyasət yürüdürük. Çünki bu gün iqtisadi cəhətdən zəif olanda beynəlxalq arenada öz mövqeyini müdafiə etmək çətin olur. Bu gün Azərbaycan dünyada çox yaxşı nüfuza malik olan dövlətdir. Bunun ən bariz nümunəsi bir neçə il əvvəl Azərbaycanın dünyanın ən mötəbər qurumu olan BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüklə bağlı namizədliyini irəli sürəndə 155 ölkənin dəstəyini qazanması olmuşdur. İlk dəfə Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasında təmsil edilmişdir. Bu, bizim siyasi və diplomatik fəaliyyətimizin zirvəsi olmuşdur. İqtisadi islahatlar olmasaydı, yəqin ki, biz buna nail ola bilməzdik.
Bu gün böhranlara baxmayaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatı sabitdir, dayanıqlıdır və inkişaf edir. Son 10 il bizim iqtisadiyyatımızın görünməmiş inkişafı illəri olmuşdur. İqtisadiyyatımız 3 dəfə artmışdır. Biz yoxsulluğu 49 faizdən 5 faizə endirə bilmişik. İşsizlik 5 faizdən aşağıdır. Xarici borcumuz ümumi daxili məhsulun 10 faizindən azdır. Bu ilin yanvarında mən prezident Patrik Hikki ilə Avropa Oyunlarının təqdimatını etdiyimiz Davos İqtisadi Forumu Azərbaycanı qlobal iqtisadi rəqabətlilik baxımından 38-ci yerə layiq görmüşdür. Məhz bu islahatlar bizə gələcəyə nikbinliklə baxmağa imkan verir.
Əlbəttə, son 10 ildə idmanın və olimpiya hərəkatının inkişafı ilə bağlı gördüyümüz işlərin müsbət nəticələri var. Xatirimdədir ki, 2007-ci ildə biz prezident Hikki ilə bərabər regionların birində Olimpiya Mərkəzinin açılışını etdik. Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidentinin Masallıya səfəri və regional idman mərkəzinin açılışında iştirak etməsi region idmançıları və gənc nəsil üçün yaxşı göstərici idi. Bundan sonra biz onlarla belə mərkəz inşa etmişik və bu gün Bakı regionun və bəlkə də dünyanın ən inkişaf etmiş idman infrastrukturuna malik şəhərlərindən biridir.
Əziz dostlar. Bu günlərdə bizimlə bir yerdə olduğunuza görə sizə bir daha təşəkkür edirəm. Bilirsiniz, mən Azərbaycan, gördüyümüz işlər və gələcək planlar haqqında çox danışa bilərəm. Çünki bununla bağlı qısa bir təqdimatda dolğun məlumat vermək mümkün deyil. Yalnız onu əlavə edə bilərəm ki, biz inkişafı davam etdirməyə sadiqik. Biz gələcək hədəflərimizi bilirik, Azərbaycanı dünyanın inkişaf etmiş ölkəsinə çevirmək istəyirik və Azərbaycan meyarlarını ən yüksək beynəlxalq meyarlara çatdırmaq niyyətindəyik. Necə ki, biz ilk Avropa Oyunlarının standartlarını ən yüksəyə qaldırmağa çalışmışıq. Səmimi deyə bilərəm ki, bu standartları Avropa Olimpiya Komitəsi və Təşkilat Komitəsi müəyyən edib. Bu standartlar aşağı da ola bilərdi, lakin Avropa Olimpiya Komitəsi və Təşkilat Komitəsi qərara gəldi ki, elə standartlar tətbiq olunsun ki, Azərbaycanın dinamikliyini özündə əks etdirsin.
Bu Oyunlar Avropa üçün olmalıdır. Açılış mərasimi zamanı Mehribanın da dediyi kimi, bu Oyunlar idmançılar, qonaqlar və Azərbaycana gəlmiş minlərlə insan üçün keçirilir. Mən əminəm ki, bu insanlar yenidən Azərbaycana gəlmək istəyəcəklər. Çünki onlar burada qonaqpərvərlik və hörmətin şahidi olurlar. Azərbaycan bununla fəxr edir və əminəm ki, idmançılar özlərini sanki evlərində hiss edir və hər birimiz həyatımızın yadda qalan günlərindən həzz alırıq.
Mən bir daha ölkəmizi Avropa və dünyaya təqdim etmək fürsətinə görə, Avropa Olimpiya ailəsinə minnətdarlığımı bildirirəm. Çox sağ olun.

Речь Ильхама Алиева на приеме, устроенном для членов Олимпийской семьи
Еще раз добро пожаловать в Азербайджан. Рад видеть вас сегодня здесь, в этой прекрасной гостинице, и надеюсь, что вы приятно проводите время в Азербайджане.
Два дня назад мы стали свидетелями открытия первых Европейских игр. Представление произвело на всех нас глубокое впечатление. Для наших гостей это была возможность получить более подробную информацию об Азербайджане, его культуре, музыке, традициях, а для наших зрителей – увидеть ведущих спортсменов Европы, представителей всей международной и европейской Олимпийской семьи и испытать гордость за свою страну. Можете представить себе, что после открытия в каждом из полученных мною многочисленных обращений наши граждане однозначно отмечают, что гордятся своей страной.
В связи с организацией в Азербайджане первых Европейских игр хочу еще раз выразить признательность президенту Европейского Олимпийского комитета Патрику Хикки за решение, продиктованное его взглядами, присущими выдающемуся государственному деятелю, которое было поддержано также Европейским Олимпийским комитетом. Решение, принятое 12 декабря 2012 года, было историческим. Мы получили возможность организовать самое крупное по масштабам после летних Олимпийских игр международное спортивное мероприятие. А для европейского спорта это стало решением, восстановившим справедливость, потому что, как вам известно, другие континенты уже много лет проводят свои Игры, и лишь в Европе таких Игр не было. Поэтому считаю, что это стало проявлением справедливости, так как Европа является родиной Олимпийского движения, олимпийских идей, олимпизма. Они начались в древней Греции, а впоследствии барон де Кубертен восстановил их. Сейчас справедливость восстановлена, и мы можем гордиться проделанной работой.
Мы напряженно трудились, организовали Игры такого уровня, которые запомнятся нашим гражданам, гостям и всей Европе. Пользуясь этой возможностью, хочу еще раз поздравить азербайджанский народ, а также народы Европы с этим грандиозным событием. Желаю всем спортсменам успехов и побед.
У нас уже есть победители и чемпионы. Гордимся тем, что азербайджанские спортсмены завоевали несколько медалей, в том числе 3 золотые. Если учесть, что и сегодня ряд наших спортсменов вышел в финал, то у нас будет шанс завоевать еще медали. Вы можете понять, насколько важно это грандиозное спортивное мероприятие для Азербайджана – молодой страны, которая является независимой менее двадцати четырех лет. Это – спортивное мероприятие, мероприятие дружбы. Нам же оно предоставляет возможность продемонстрировать европейцам нашу историю, традиции, литературу, музыку. Уверен, что после Игр из Европы в Азербайджан станет приезжать больше гостей и туристов, и европейцы получат более полную информацию об Азербайджане.
Наша страна имеет древние традиции, большую историю, исторических личностей. Но как независимая страна мы существуем всего лишь 24 года. В 1991 году мы восстановили нашу независимость, но первая независимая демократическая республика была создана в 1918 году после распада Российской империи. Это была первая демократическая республика всего мусульманского мира. Применение в Азербайджане именно республиканской системы управления явилось в то время выбором основателей республики. Женщинам сразу же было предоставлено право голоса, что случилось раньше, чем во многих европейских странах. В Азербайджане были созданы первая в мусульманском мире опера, первый балет, первый театр, и мы гордимся этим. Азербайджан во все времена являлся пространством межрелигиозного сосуществования, мультикультурализма, этнического и религиозного разнообразия. Это всегда было составной частью нашей самобытности. А в годы независимости эти позитивные тренды, в которых нуждается мир, еще более усилились, и я горжусь этим.
Азербайджанское общество является мультикультуральным. Недавно я подписал Распоряжение об учреждении Центра мультикультурализма в Азербайджане, и в одном из самых красивых уголков Баку – недалеко от площади Флага состоялось открытие памятника Толерантности. Все это – составная часть нашей жизни и политики.
Азербайджан является членом как Совета Европы, так и Организации Исламского Сотрудничества. Обе эти организации насчитывают более ста членов. Мы же играем роль естественного моста между Европой и Азией. Это не только географический, но и культурный, экономический, политический мост. Таким образом, годы нашей независимости стали периодом реформ. Нам предстояло не только создать государство, но и трансформировать его из одной системы в другую. Проведение реформ привело сегодня к успеху и благополучию нашей страны. Сегодня Азербайджан имеет возможность провести такое масштабное мероприятие, как Европейские игры. Это – показатель успехов, достигнутых нами за минувшие годы.
Политические реформы дополнялись экономическими реформами. Приоритетами нашей политики являлись политика демократизации, верховенство закона, защита фундаментальных свобод и прав человека. В Азербайджане обеспечиваются все свободы – свобода медиа, свободный бесцензурный интернет, 70 процентов нашего населения являются пользователями интернета. Существуют свобода политической деятельности, свобода собраний, свобода вероисповедания и совести. Одновременно в результате экономических реформ мы проводим независимую внешнюю политику, так как сегодня, если быть экономически слабыми, трудно защищать свою позицию на международной арене. Сегодня Азербайджан является государством, пользующимся большим авторитетом в мире. Самым наглядным подтверждением этого явилось то, что Азербайджан, чья кандидатура несколько лет назад была выдвинута в непостоянные члены Совета Безопасности ООН – самой влиятельной структуры мира, получил поддержку 155 стран. Азербайджан впервые был представлен в Совете Безопасности ООН. Это стало вершиной нашей политической и дипломатической деятельности. Без экономических реформ мы, наверное, не смогли бы добиться этого.
Сегодня, несмотря на кризисы, экономика Азербайджана стабильна, устойчива и развивается. Последние 10 лет были годами невиданного развития нашей экономики. Наша экономика выросла втрое. Нам удалось сократить бедность с 49 до 5 процентов. Безработица составляет менее 5 процентов. Наш внешний долг составляет менее 10 процентов внутреннего валового продукта. В январе этого года Давосский экономический форум, на котором мы вместе с президентом Патриком Хикки провели презентацию Европейских игр, удостоил Азербайджан 38-го места с точки зрения глобальной экономической конкурентоспособности. Именно эти реформы позволяют нам с оптимизмом смотреть в будущее.
Конечно, проделанная нами за последние 10 лет работа по развитию спорта и Олимпийского движения имеет позитивные результаты. Помню, в 2007 году мы вместе с президентом Хикки провели в одном из регионов открытие Олимпийского центра. Визит президента Европейского Олимпийского комитета в Масаллы и его участие в открытии регионального спортивного центра явились хорошим показателем для спортсменов региона и молодого поколения. После этого мы построили десятки таких центров. Сегодня Баку является одним из городов, обладающих самой развитой спортивной инфраструктурой в регионе, а может, и мире.
Дорогие друзья. Еще раз благодарю вас за то, что в эти дни вы находитесь вместе с нами. Знаете, я могу долго говорить об Азербайджане, проводимой нами работе и планах на будущее, так как в короткой презентации представить полную информацию об этом невозможно. Могу лишь добавить, что мы привержены продолжению развития. Мы знаем свои цели на будущее, хотим превратить Азербайджан в развитую страну мира, намерены довести критерии Азербайджана до самых высоких международных критериев. Так же, как мы постарались поднять на самый высокий уровень стандарты первых Европейских игр. Могу откровенно сказать, что эти стандарты установили Европейский Олимпийский комитет и Организационный комитет. Эти стандарты могли быть и ниже, но Европейский Олимпийский комитет и Организационный комитет решили, что должны быть применены такие стандарты, которые отражали бы динамику Азербайджана.
Эти Игры должны быть для Европы. Как сказала на церемонии открытия и Мехрибан, эти Игры проводятся для спортсменов, гостей и тысяч людей, приехавших в Азербайджан. Уверен, что эти люди вновь захотят приехать в Азербайджан, так как они становятся здесь свидетелями гостеприимства и уважения. Азербайджан гордится этим. Я уверен, что спортсмены чувствуют себя здесь как дома, и каждый из нас получает удовольствие от запомнившихся дней нашей жизни.
Хочу еще раз выразить европейской Олимпийской семье признательность за возможность представить нашу страну Европе и миру. Большое спасибо.