İlham Əliyev birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin baş ofisində yaradılan şəraitlə tanış olub
29 may 2015, 12:15
Prezident İlham Əliyev və xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva “Bakı-2015” Əməliyyat Komitəsinin baş ofisində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Azərbaycanın gənclər və idman naziri, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin baş icraçı direktoru Azad Rəhimov və əməliyyatlar üzrə baş direktor Saymon Kleq ofisdə yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına və xanımına məlumat verdilər.
Bildirildi ki, Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq üçün cəmi iki il yarım vaxt ayrılmasına baxmayaraq, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın sədrlik etdiyi Təşkilat Komitəsinin, eləcə də Əməliyyat Komitəsinin səmərəli fəaliyyəti nəticəsində yarışların yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün görülən işlər artıq başa çatmaq üzrədir. Birinci Avropa Oyunları ilə əlaqədar bütün nəqliyyat, qeydiyyat, informasiya, təhlükəsizlik və digər əməliyyatlar bu mərkəzdən idarə olunacaq. Mərkəzdə yerli və xarici mütəxəssislərin yüksək səviyyədə xidmət göstərmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Ümumilikdә, Komitədə yerli və xarici mütəxəssislərdən ibarət 1500-ə yaxın işçi çalışır.
Atletlərə xidmət və idman şöbəsi ilə tanışlıq zamanı bildirildi ki, Oyunlarda iştirak edəcək bütün idmançıların, məşqçilərin yerləşməsi və lazımi idman avadanlığı ilə təmin edilməsi, həmçinin onların təmsil olunduqları ölkələrin Milli Olimpiya komitələrinin rəsmilərinin qarşılanması və yerləşdirilməsi buradan idarə ediləcək.
Texnoloji Əməliyyatlar Mərkəzi və texnoloji dəstək şöbəsi də birinci Avropa Oyunlarına tam hazırdır. Oyunların keçiriləcəyi bütün obyektlərdə istifadə ediləcək texnoloji avadanlıq və Oyunların yayımı da buradan idarə olunacaq. Bütün bu işlər Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə birgə aparılır.
Dövlətimizin başçısı və xanımı birinci Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi məkanlar və ümumi marşrutun əks olunduğu xəritə ilə də tanış oldular. Oyunlar zamanı təhlükəsizlik məsələləri də yüksək səviyyədə həyata keçiriləcək.
Birgə Təhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzi ilə tanışlıq zamanı məlumat verildi ki, ilk Avropa Oyunlarında qitə ölkələrindən minlərlə idmançı bu tədbirdə iştirak edəcək. Atletlərlə birgə Oyunları izləməyə gələcək çoxlu sayda tamaşaçı və turist axını da gözlənilir. Ən əsası isə həmin idmançıların və tamaşaçıların təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir. Ümumilikdə, həm yarışların keçiləcəyi arenalarda, həm də Avropa Oyunlarına daxil olan marşrutlar üzrə 2400 kamera quraşdırılıb. Bütün təhlükəsizlik tədbirləri də bu Mərkəzdən idarə ediləcək. Burada hüquq mühafizə orqanlarının hər birindən nümayəndələr olacaq. Bütün bunlar Avropa Oyunları ilə bağlı ölkəmizə gələn qonaqların rahatlığını təmin etmək baxımından önəmlidir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Oyunlar Əməliyyatlarına Dəstək Mərkəzi ilə tanış oldular.
Burada birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin bütün şöbələrinin rəhbərləri fəaliyyət göstərəcəklər. Əməliyyatların yüksək səviyyədə həyata keçirilməsi üçün mərkəz 24 saat işləyəcək.
Artıq ilk Avropa Oyunlarının açılışına az vaxt qalıb. Çox qısa müddətdə görülən işlər bir daha təsdiqləyir ki, ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkəmizdə yaşanan Olimpiya hərəkatına verilən dəyərin təzahürüdür. Bu möhtəşəm hadisə həm də Azərbaycanda idman sahəsində yaşanan inkişaf proseslərinə beynəlxalq miqyasda göstərilən marağın nümunəsidir. Son dərəcə maraqlı, qədim tarixi və zəngin mədəni dəyərləri olan Azərbaycanın Avropanın həyatında baş verəcək ilk belə hadisəyə ev sahibliyi etməsi təbii ki, həm də son illərdə ölkəmizin idman sahəsində qazandığı uğurlardan qaynaqlanır. Bu, bir daha təsdiqləyir ki, dörd ildən bir keçiriləcək Avropa Oyunlarının standartları məhz Azərbaycanda müəyyən olunacaq.
İyunun 12-dən 28-dək keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarında 49 ölkədən 6000-dən artıq atlet idmanın 20 növü üzrə mübarizə aparacaq. İlk Avropa Oyunları Bakıda 21 məkanda keçiriləcək.
Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin baş ofisində yaradılan şərait bu idman tədbirinin yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə bir daha təminat verir.
Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya Oyunlarda Azərbaycan idmançılarının istifadə edəcəkləri geyimlər barədə də məlumat verildi.

Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в головном офисе Операционного комитета первых Европейских игр
29 мая 2015, 12:15
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, председатель Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в головном офисе Операционного комитета «Баку-2015».
Министр молодежи и спорта Азербайджана, генеральный исполнительный директор Операционного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» Азад Рагимов и генеральный директор по операциям Саймон Клегг проинформировали главу государства и его супругу о созданных в офисе условиях.
Было отмечено, что хотя на подготовку к предстоящим в Баку первым Европейским играм было отведено всего два с половиной года, благодаря эффективной деятельности Организационного комитета, возглавляемого первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, а также Операционного комитета, работа, направленная на проведение соревнований на высоком уровне, уже завершается. Все связанные с первыми Европейскими играми операции, касающиеся транспорта, регистрации, информации, безопасности и пр., будут управляться из этого центра. В центре созданы все условия для оказания местными и зарубежными специалистами услуг на высоком уровне. В целом, в комитете работают около 1500 местных и зарубежных специалистов.
В ходе ознакомления с отделом обслуживания атлетов и спорта было отмечено, что отсюда будет осуществляться управление размещением всех участвующих в Играх спортсменов, тренеров и обеспечением их необходимым спортивным инвентарем, а также встречей и размещением официальных лиц национальных олимпийских комитетов представляемых ими стран.
Полностью готовы к первым Европейским играм также Центр технологических операций и отдел технологической поддержки. Отсюда также будет осуществляться управление технологическим оборудованием, которое будет использоваться на всех объектах проведения Игр, и трансляцией соревнований. Вся эта работа проводится совместно с Министерством связи и высоких технологий.
Глава государства и его супруга также ознакомились с картой, где отражены места проведения первых Европейских игр и общий маршрут. На высоком уровне во время Игр также будут решаться вопросы безопасности.
В ходе ознакомления с Центром совместных операций по безопасности было отмечено, что в первых Европейских играх примут участие тысячи спортсменов из стран континента. Как ожидается, вместе с атлетами для наблюдения за Играми приедут многочисленные зрители и туристы. Главное – обеспечение безопасности спортсменов и зрителей. В целом, и на аренах, где будут проводиться соревнования, и вдоль маршрутов, входящих в Европейские игры, установлены 2400 камер. Все меры безопасности также будут управляться из данного центра. Здесь будут работать представители всех правоохранительных органов. Все это важно с точки зрения обеспечения удобства гостей, прибывающих в нашу страну в связи с Европейскими играми.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с Центром поддержки операций Игр.
Здесь будут работать руководители всех отделов Операционного комитета Европейских игр. Центр будет функционировать круглосуточно.
До открытия первых Европейских игр остается уже совсем немного времени. Проведение первых Европейских игр в Баку свидетельствует о высокой оценке мировой спортивной общественностью олимпийского движения в нашей стране. Это грандиозное событие также демонстрирует интерес, проявляемый в международном масштабе к происходящим в Азербайджане процессам развития в области спорта. Азербайджан, обладающий очень интересной, древней историей и богатыми культурными ценностями, будет принимать первое такое событие в жизни Европы, что обусловлено также успехами, достигнутыми нашей страной в последние годы в области спорта. Таким образом, стандарты Европейских игр, которые будут проводиться раз в четыре года, определятся именно в Азербайджане.
На первых Европейских играх, которые пройдут с 12 по 28 июня, борьбу в 20 видах спорта поведут более 6000 атлетов из 49 стран. Первые Европейские игры пройдут в Баку на 21 объекте.
Условия, созданные в головном офисе Операционного комитета Европейских игр, гарантируют, что это спортивное мероприятие пройдет на высоком уровне.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева были проинформированы также о форме одежды азербайджанских спортсменов на Играх.