Azərbaycan alimlərinin birinci qurultayının iştirakçılarına
Sizi Azərbaycan alimlərinin birinci qurultayının öz işinə başlaması münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hər birinizə cansağlığı və ölkəmizin gələcəyi naminə fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Sivilizasiyaların qovuşuğunda yerləşən qədim mədəniyyət mərkəzi Azərbaycanda elmin çoxəsrlik tarixi və ənənələri vardır. Xalqımızın dünya mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi mütəfəkkir alimlər antik dövrün elmi nailiyyətlərinin Avropaya çatdırılmasında özünəməxsus rol oynamış, mədəniyyətlərarası dialoqun qurulması və Şərqlə Qərb arasında mədəni-elmi varislik əlaqələrinin qorunub saxlanması işinə misilsiz töhfələr vermişlər. Onların yüzillər boyu dəyərini itirməyən əsərləri bəşəriyyətin intellektual inkişafına xidmətin parlaq nümunələridir.
Elmimiz tarixində XX əsr taleyüklü hadisələrlə zəngin olmuşdur. Milli Elmlər Akademiyasının, universitetlərin və digər elmi tədqiqat qurumlarının təşkili Azərbaycan elminin dünya elm məkanına inteqrasiyasına əlverişli zəmin yaratmışdır. Müasir cəmiyyət quruculuğunu təmin edən əsas amil kimi elm bu gün də müstəqil Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritet sahələrindəndir.
Qurultayınız ölkəmizdə sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi tərəqqi istiqamətində quruculuq işlərinin müvəffəqiyyətlə aparıldığı dövrə təsadüf edir. İnanıram ki, bu ilk məclisiniz qloballaşma dövrünün yeni-yeni çağırışlarına cavablar axtaracaq və milli elmi potensialın ölkənin dinamik yüksəlişi naminə yeni, innovativ prinsiplər əsasında səfərbər olunması yolunda mühüm addım təşkil edəcəkdir.
İqtisadiyyatımızın davamlı inkişafı, biliklərə əsaslanan cəmiyyətin formalaşdırılması və insan kapitalına investisiyaların qoyuluşu yaxın perspektiv üçün başlıca strateji məqsədlərimizdəndir. Bütün bunlar yüksəkixtisaslı insan resursları, yeni elmi yanaşmalar və çevik innovasiya fəallığı tələb edərək Azərbaycan elmi qarşısında tamamilə yeni vəzifələr irəli sürür. Əminəm ki, ilk qurultayınızda bununla əlaqədar səmərəli fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılacaq, respublikamızın gələcəyi baxımından böyük əhəmiyyətə malik fəaliyyət proqramı qəbul olunacaqdır.

Участникам Первого съезда азербайджанских ученых
Сердечно поздравляю вас с началом работы Первого съезда азербайджанских ученых, желаю каждому из вас здоровья и успехов в деятельности во имя будущего нашей страны.
В расположенном на стыке цивилизаций Азербайджане, являющемся древним центром культуры, наука имеет многовековую историю и традиции. Мыслители и ученые, подаренные нашим народом сокровищнице мировой культуры, сыграли особую роль в передаче научных достижений античного периода Европе, внесли неоценимый вклад в налаживание межкультурного диалога и сохранение научно-культурных преемственных связей между Востоком и Западом. Их труды, не теряющие своей ценности на протяжении столетий, являются яркими примерами служения интеллектуальному развитию человечества.
В истории нашей науки ХХ век был богат на судьбоносные события. Организация Национальной Академии наук, университетов и других научно-исследовательских структур создало благоприятную почву для интеграции азербайджанской науки в мировое научное пространство. Наука, как основной фактор, обеспечивающий строительство современного общества, и сегодня является одной из приоритетных сфер государственной политики Азербайджана.
Не случайно ваш съезд совпал по времени с периодом, когда в нашей стране успешно ведется созидательная работа по социально-экономическому и культурно-нравственному прогрессу. Верю, что ваш первый форум будет искать ответы на новые вызовы периода глобализации и станет важным шагом на пути мобилизации национального научного потенциала на основе новых, инновативных принципов во имя динамичного подъема страны.
Устойчивое развитие нашей экономики, формирование основанного на знаниях общества и инвестирование в человеческий капитал являются одной из наших главных стратегических целей на ближайшую перспективу. Все это требует высококвалифицированных человеческих ресурсов, новых научных подходов и гибкой инновационной активности, ставит перед азербайджанской наукой совершенно новые задачи. Уверен, что в связи с этим на вашем первом съезде будут проведены плодотворный обмен мнениями и обсуждения, принята программа действий, представляющая большое значение с точки зрения будущего нашей республики.