İlham Əliyev Avstriyanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Avstriya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aksel Vexin etimadnaməsini qəbul edib.
Səfir Aksel Vex fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdi.
Diplomat etimadnaməsini Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi.
Səfir Aksel Vex yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, həmçinin ölkələrimizin müvafiq qurumları arasında sıx əlaqələrin mövcud əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı baza yaratdığını dedi. Avstriyalı diplomat ölkəsinin Azərbaycan ilə əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən enerji və turizm sahələrində genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ikitərəfli əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətinə toxunaraq Avstriya Prezidenti Haynts Fişerlə keçirdiyi görüşləri və apardığı səmərəli müzakirələri məmnunluqla xatırladı. Azərbaycan ilə Avstriya arasında əməkdaşlığın kənd təsərrüfatı, tikinti və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahələrində genişləndirilməsi məsələlərinin qarşılıqlı maraq doğurduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı Avstriya şirkətlərinin ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini dedi. Prezident İlham Əliyev səfir Aksel Vexin ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti dövründə ikitərəfli münasibətlərimizin inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.

Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного посла Австрии в Азербайджане
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Австрийской Республики в нашей стране Акселя Веха.
Посол Аксель Вех обошел строй почетного караула.
Дипломат вручил Президенту Ильхаму Алиеву свои верительные грамоты.
Посол Аксель Вех сказал, что взаимные визиты на высоком уровне, а также тесные связи между соответствующими структурами наших стран создают хорошую базу для дальнейшего развития сотрудничества. Австрийский дипломат отметил, что его страна заинтересована в расширении связей с Азербайджаном в различных направлениях, в том числе в энергетической и туристической сферах.
Коснувшись значения взаимных визитов на высоком уровне в развитии двусторонних связей, Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил о проведенных с Президентом Австрии Хайнцем Фишером встречах и продуктивных обсуждениях. Отметив, что вопросы расширения сотрудничества между Азербайджаном и Австрией в области сельского хозяйства, строительства и информационно-коммуникационных технологий вызывают взаимный интерес, глава государства сказал, что австрийские компании успешно работают в нашей стране. Президент Ильхам Алиев выразил надежду на то, что в период своей дипломатической деятельности в нашей стране посол Аксель Вех приложит все усилия для развития двусторонних отношений.