Bakıda “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyinə və “Cənub” qaz dəhlizinin təməlinin qoyulmasına həsr olunmuş təntənəli mərasimdə İlham Əliyevin nitqi
20 sentyabr 2014, 13:50
- Hörmətli dövlət və hökumət başçıları.
Mən sizin hamınızı ürəkdən salamlayıram. Bu gün ölkəmizin həyatında çox əlamətdar bir gündür, tarixi bir gündür - “Cənub” qaz dəhlizinin təməli qoyulur. Bu münasibətlə sizi və bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm.
İyirmi sentyabr ölkəmiz üçün tarixi bir gündür. İyirmi il bundan əvvəl - 1994-cü il sentyabrın 20-də “Əsrin kontraktı” imzalanmışdır. O, tarixi bir hadisə idi. Çünki gənc, müstəqil Azərbaycan dünyada o qədər də tanınan ölkə deyildi.
Azərbaycan çox böyük problemlərlə üzləşmişdi. Erməni işğalı, vətəndaş müharibəsi, iqtisadi və siyasi böhran - bütün bu amillər ölkəmizin inkişafına böyük problemlər yaradırdı, böyük maneə idi.
Bu gün ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan bu Mərkəzdə Prezident Heydər Əliyevin fəaliyyətini bir daha yüksək qiymətləndiririk. Məhz onun uzaqgörənliyi, cəsarəti, müdrikliyi sayəsində “Əsrin kontraktı” imzalanmışdır. Beləliklə, Azərbaycanın inkişafı üçün yeni imkanlar yaranmışdır. Azərbaycana böyük həcmdə investisiyalar qoyulmağa başlanmışdır.
Xəzər dənizində tarixdə ilk dəfə olaraq beynəlxalq əməkdaşlıq prosesi başlamışdır. Azərbaycan öz zəngin neft resurslarını dünya bazarlarına çıxarmaq üçün imkan əldə etmişdir. Ölkəmizin ümumi iqtisadi və siyasi inkişafı məhz “Əsrin kontraktı”ndan başlamışdır. Yeni neft strategiyamız 20 ildir ki, icra edilir. Ölkəmiz üçün böyük fayda gətiribdir. Bu illər ərzində Azərbaycan öz imkanlarını ardıcıl şəkildə genişləndirmişdir. İlk dəfə olaraq o illərdə Xəzər dənizini Qara dənizlə və Aralıq dənizi ilə neft kəmərləri birləşdirdi. Bu da tarixi nailiyyətdir. Deyə bilərəm ki, 1994-cü ildən başlayaraq bu günə qədər bütövlükdə neft-qaz sahəsində bir neçə önəmli mərhələ olmuşdur. Onların bir neçəsini mən indi sadalamaq istəyirəm. 1994-cü il sentyabrın 20-də “Əsrin kontraktı”nın imzalanması, 1996-cı ildə “Şahdəniz” qaz kontraktı üzrə Sazişin bağlanması. O da çox önəmli hadisə idi. Çünki bu gün “Cənub” qaz dəhlizinin resurs mənbəyi “Şahdəniz” qaz yatağıdır. “Şahdəniz” dünyanın ən böyük qaz yataqlarından biridir ki, orada qaz ehtiyatları 1 trilyon kubmetrdən çoxdur.
1999–cu ildən Xəzər dənizini Qara dənizlə birləşdirən Bakı-Supsa neft kəməri tikilmişdir. Bu da yeni bir ixrac marşrutu idi.
2003-cü ildə isə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin təməl daşı qoyuldu. O kəmər ki, Xəzər dənizini Aralıq dənizi ilə birləşdirdi. O, bu gün nəinki Azərbaycan üçün, eyni zamanda, Xəzər sahilinin şərq hissəsində yerləşən ölkələr üçün də bir ixrac boru kəməri kimi fəaliyyət göstərir. Ondan sonra 2007-ci ildə Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi də tarixi hadisə idi. Çünki o hadisədən sonra Azərbaycan dünyada artıq özünü qaz ölkəsi kimi göstərməyə başlamışdır.
Bu kəmərin yeni xəttinin tikintisi əslində bu gün başlayır. Azərbaycan artıq “Cənub” qaz dəhlizinin birinci hissəsini 2007-ci ildə istifadəyə vermişdir. Ondan sonrakı dövr ərzində biz böyük layihə üzərində işləyirdik. Bildiyiniz kimi, bir neçə variant var idi. 2012-ci ildə Türkiyə və Azərbaycan siyasi rəhbərliyinin fəaliyyəti nəticəsində Trans-Anadolu kəmərinin tikintisi ilə bağlı razılıq əldə edilmişdir. TANAP layihəsi və onun həyata keçirilməsi tarixi hadisədir. Məhz TANAP layihəsinin razılaşdırılmasından sonra artıq “Cənub” qaz dəhlizinin konturları görünməyə başlamışdır. 2013-cü ildə TAP layihəsi - Trans-Adriatik kəmərinin əsas ixrac marşrutu kimi seçilməsi də tarixi hadisə idi. Eyni zamanda, keçən il artıq qazın satışı ilə bağlı kontraktlar imzalanmışdır. Yəni, bu gün bizim önümüzdə bütün üfüqlər açıqdır, yollar aydındır. Sadəcə olaraq, biz birgə səylərlə “Cənub” qaz dəhlizinin tamamlanmasını təmin etməliyik və bunu edəcəyik.
Bir sözlə, son illər ərzində Azərbaycan öz enerji siyasətini ardıcıl şəkildə irəliyə aparır. Yəni, bugünkü mərasim sadəcə olaraq görülən işlərin zirvəsidir. Əgər əvvəlki dövrlərdə dediyim məsələlər öz həllini tapmasaydı, bu gün “Cənub ”qaz dəhlizindən söhbət belə gedə bilməzdi. Hazırda layihə tam hazırdır. Bu gün dəhlizin tikintisi başlayır. Əlbəttə, biz gələcəkdə çalışmalıyıq ki, bütün bu işləri tərəfdaş ölkələrlə birgə edək, əlaqələndirmə yüksək səviyyədə lmalıdır.
Bu layihə Azərbaycana əlavə dividendlər gətirəcək. Ölkə iqtisadiyyatı daha da sürətlə inkişaf edəcək. Baxmayaraq ki, son on il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya miqyasında ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyat olmuşdur. Bu layihə bizim üçün yeni imkanlar açır. Son 10 il ərzində bizim ümumi daxili məhsulumuz 3 dəfədən çox, büdcə xərcləri 20 dəfə artmışdır. Xarici dövlət borcu ümumi daxili məhsulumuzun cəmi səkkiz faizini təşkil edir. İşsizlik 5 faizə düşmüşdür, yoxsulluq 5 faizdən bir qədər çoxdur. Bu yaxınlarda Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı rəqabət qabiliyyətliliyinə görə dünyada 38-ci yerdədir. Bu, bizim üçün çox böyük nailiyyətdir və onu göstərir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı çoxşaxəli şəkildə inkişaf edir.
Neft-qaz resurslarımız sadəcə olaraq bizim üçün əlavə bir imkandır, dəstəkdir. Bu, bizə imkan verir ki, öz investisiyalarımızı bu layihələrə qoyaq. TANAP layihəsində Azərbaycan əsas səhmdardır və əsas maliyyə yükünü Azərbaycan öz üzərinə götürəcəkdir. “Şahdəniz”də, TAP-da və digər layihələrdə Azərbaycan öz payını özü maliyyələşdirir və beləliklə, vaxtilə əldə olunmuş iqtisadi mənfəət bu gün bizim ümumi maraqlarımıza xidmət edir.
Bu layihə, eyni zamanda, tərəfdaş ölkələrimiz üçün də çox faydalıdır. Bu layihənin icrası nəticəsində uduzan tərəf olmayacaq. Hər bir tərəf fayda götürəcək. Tranzit ölkələri, onlar, eyni zamanda, istehlakçı ölkələrdir. İstehlakçı ölkələr də qaz mənbələrinin şaxələndirilməsinə nail olacaqlar. Bu layihə Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin edən layihədir. Təsadüfi deyil ki, üç il bundan əvvəl Avropa Komissiyası ilə Azərbaycan arasında imzalanmış sənəd məhz bu amili diqqət mərkəzinə qoyur ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində çox önəmli rol oynayan bir ölkədir. Bu gündən sonra bu rol daha da artacaq.
Enerji təhlükəsizliyi əslində hər bir ölkənin milli təhlükəsizliyi məsələsidir. Bu gün enerjini siyasətdən, iqtisadiyyatdan ayırmaq qətiyyən mümkün deyil. Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində biz hamımız tərəfdaşlarımızla iştirak edəcəyik.
“Şahdəniz” qaz yatağı əsas resurs mənbəyidir. Ancaq Azərbaycanın qaz ehtiyatları daha da böyükdür. Təsdiq edilmiş qaz ehtiyatlarımız 2,5 trilyon kubmetrə bərabərdir. Ehtimal olunan, proqnozlaşdırılan ehtiyatlarımız 4-5 trilyon kubmetr səviyyəsindədir.
Xəzər qazı Avropa üçün yeganə yeni mənbədir. Digər mənbələr var. Avropa o mənbələrdən qidalanır. O mənbələrin həcmi arta bilər, ancaq yeni mənbə hazırda Azərbaycandır. Enerji təhlükəsizliyi marşrutlarının şaxələndirilməsi, hasilatçı, tranzit və istehlakçı ölkələrin birgə fəaliyyəti əminəm ki, uğur gətirəcək. Çünki bu işlərdə çox ciddi əlaqələndirmə aparılmalıdır. Bu günə qədər bizim qaz və neft layihələrimizdə ancaq 3 ölkə iştirak edirdi - Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə. Bu gündən sonra biz geniş beynəlxalq əməkdaşlıq prosesinə qədəm qoyuruq. Azərbaycan qaz istehsalçısı kimi öz resurslarını dünya bazarına çıxaracaq. Ondan sonra Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, İtaliya, gələcək mərhələdə Monteneqro, Xorvatiya və digər ölkələr bu layihəyə qoşula bilərlər. Ona görə, burada əlaqələndirmə işləri çox yüksək səviyyədə aparılmalıdır.
Mən hesab edirəm ki, bu gün bu sahədə - neft-qaz sahəsində yeni beynəlxalq komanda formalaşır. Komandanın bütün üzvləri bu gün salondadırlar. Əminəm ki, bizim birgə fəaliyyətimiz uğurlu olacaq və komandamız qələbə qazanacaqdır. Qoy yolumuz açıq olsun!

Речь Ильхама Алиева на церемонии, посвященной 20-летию «Контракта века» и закладке фундамента Южного газового коридора
20 сентября 2014, 13:50
-Уважаемые главы государств и правительств.
Я сердечно приветствую всех вас. Сегодня очень знаменательный, исторический день в жизни нашей страны – закладывается фундамент Южного газового коридора. Поздравляю вас и весь азербайджанский народ по этому случаю.
Двадцатое сентября - исторический день для нашей страны. Двадцать лет назад – 20 сентября 1994 года был подписан «Контракт века». Это было историческое событие, так как молодой независимый Азербайджан не был тогда популярной в мире страной. Азербайджан столкнулся с огромными проблемами. Первые годы нашей независимости были крайне тяжелыми. Армянская оккупация, гражданская война, экономический и политический кризис – все эти факторы создавали большие проблемы, являлись большим препятствием для развития нашей страны.
Сегодня в этом Центре, носящем имя великого лидера Гейдара Алиева, мы еще раз даем высокую оценку деятельности Президента Гейдара Алиева. Именно благодаря его дальновидности, смелости, мудрости был подписан «Контракт века». Таким образом, появились новые возможности для развития Азербайджана. Началось вложение крупных инвестиций в Азербайджан. Впервые в истории начался процесс международного сотрудничества на Каспийском море. Азербайджан получил возможность поставлять свои богатые нефтяные ресурсы на мировые рынки. Общее экономическое и политическое развитие нашей страны началось именно с «Контракта века». То есть наша нефтяная стратегия реализуется 20 лет. Она принесла большую пользу нашей стране. За эти годы Азербайджан последовательно расширял свои возможности. В те годы впервые нефтепроводы соединили Каспийское море с Черным и Средиземным морями. Это тоже историческое достижение. Могу сказать, что с 1994 года по настоящее время, в целом, в нефтегазовом секторе было несколько важных этапов. Хочу сейчас перечислить некоторые из них. Подписание 20 сентября 1994 года «Контракта века», заключение в 1996 году Соглашения по газовому контракту «Шахдениз». Это тоже было очень важным событием, так как сегодня ресурсным источником Южного газового коридора является газовое месторождение «Шахдениз». «Шахдениз» является одним из крупнейших газовых месторождений мира, запасы которого превышают 1 триллион кубометров газа.
В 1999 году был построен нефтепровод Баку-Супса, соединивший Каспийское море с Черным. Это тоже был новый экспортный маршрут. А в 2003 году был заложен фундамент нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан. Трубопровода, соединившего Каспийское море со Средиземным. Сегодня он функционирует как экспортный трубопровод не только для Азербайджана, но и стран, расположенных в восточной части Каспийского моря. Кроме того, строительство в 2007 году газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум также являлось историческим событием, так как после этого Азербайджан уже стал позиционировать себя в мире, как газовая страна.
Строительство новой линии этого трубопровода, по сути, начинается сегодня. В 2007 году Азербайджан уже сдал в эксплуатацию первую часть Южного газового коридора. В период после этого мы работали над крупным проектом. Как вам известно, было несколько вариантов. В 2012 году в результате деятельности политического руководства Турции и Азербайджана была достигнута договоренность о строительстве Транс-Анатолийского трубопровода. Проект TANAP и его реализация – историческое событие. Именно после того, как был обговорен проект TANAP, стали просматриваться контуры Южного газового коридора. Проект ТАР – выбор Транс-Адриатического трубопровода в качестве основного экспортного маршрута также явился историческим событием в 2012 году.
Одновременно в минувшем году уже были подписаны контракты, связанные с продажей газа. То есть сегодня перед нами открыты все горизонты, ясны все пути. Нам просто необходимо совместными усилиями обеспечить завершение Южного газового коридора, и мы сделаем это.
Словом, в последние годы Азербайджан последовательно продвигает вперед свою энергетическую политику. То есть, сегодняшняя церемония – это просто вершина проделанной работы. Если бы в то время упомянутые мною вопросы не нашли решения, то сегодня не могло бы быть и речи о Южном газовом коридоре. В настоящее время проект полностью готов. Сегодня начинается строительство коридора. В будущем нам, конечно, необходимо постараться проделать всю эту работу со странами-партнерами, на высоком уровне должно находиться координирование.
Этот проект принесет Азербайджану дополнительные дивиденды. Экономика страны будет развиваться еще стремительнее. И это несмотря на то, что в последние десять лет азербайджанская экономика была наиболее стремительно развивающейся экономикой в мировом масштабе. Этот проект открывает для нас новые возможности. В течение последних десяти лет наш внутренний валовой продукт вырос более чем в 3 раза, а бюджетные расходы – в 20 раз. Внешний государственный долг составляет всего лишь 8 процентов нашего внутреннего валового продукта. Безработица снизилась до 5 процентов, а бедность чуть превышает 5 процентов. Согласно недавним расчетам Давосского Всемирного экономического форума, по конкурентоспособности азербайджанская экономика находится на 38-м месте в мире. Для нас это очень большое достижение, которое показывает, что азербайджанская экономика развивается в диверсифицированной форме.
Нефтегазовые ресурсы являются для нас всего лишь дополнительной возможностью, поддержкой. Это позволяет нам вкладывать свои инвестиции в данные проекты. В проекте TANAP Азербайджан является основным инвестором, и главный финансовый груз Азербайджан возложит на себя. И в «Шахдениз», и в ТАР, и в других проектах Азербайджан сам финансирует свою долю. Таким образом, полученная в свое время экономическая прибыль сегодня служит нашим общим интересам.
В то же время этот проект очень выгоден и для наших партнерских стран. От реализации этого проекта ни одна сторона не проиграет. Каждая сторона получит выгоду. Транзитные страны одновременно являются и странами-потребителями. Страны-потребители также добьются диверсификации источников газа. Этот проект обеспечивает энергетическую безопасность Европы. Неслучайно документ, подписанный три года назад между Европейской комиссией и Азербайджаном, ставит в центре внимания именно тот фактор, что Азербайджан – это страна, играющая очень важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы. А с этого дня эта роль еще больше возрастет.
В действительности, энергетическая безопасность – это вопрос национальной безопасности каждой страны. Сегодня невозможно отделить энергетику от политики и экономики. Все мы вместе с нашими партнерами будем участвовать в обеспечении энергетической безопасности Европы. Основным ресурсным источником является газовое месторождение «Шахдениз». Но запасов газа в Азербайджане еще больше. Наши подтвержденные запасы газа составляют 2,5 триллиона кубометров. А наши предполагаемые, прогнозируемые запасы находятся на уровне 4-5 триллионов кубометров.
Каспийский газ является для Европы единственным новым источником. Есть и другие источники. Европа пользуется ими. Объем этих источников может возрасти, но новым источником в настоящее время является Азербайджан.
Диверсификация маршрутов энергетической безопасности, совместная деятельность добывающих, транзитных стран и стран-потребителей, уверен, принесут успех. Так как при этом должна быть проведена очень серьезная координация. До этого в наших газовых и нефтяных проектах участвовали лишь три страны – Азербайджан, Грузия и Турция. А с этого дня мы вступаем в процесс широкого международного сотрудничества. Азербайджан как газодобывающая страна будет поставлять свои ресурсы на мировой рынок. После этого к данному проекту смогут подключиться Грузия, Турция, Греция, Болгария, Албания, Италия, а на следующем этапе – Монтенегро, Хорватия и другие страны. Поэтому здесь координационная работа должна проводиться на очень высоком уровне.
Я считаю, что сегодня в этой сфере – нефтегазовой сфере – формируется новая международная команда. Сегодня в этом зале находятся все члены этой команды. Уверен, что наша совместная деятельность будет успешной, и наша команда добьется победы. В добрый путь!