İlham Əliyev Xızıdakı Heydər Əliyev Parkında aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev Xızı rayonuna səfəri çərçivəsində Heydər Əliyev Parkında aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olub.
Ölkədə həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası bölgələrin daha da gözəlləşməsi, regionların simasına yeni elementlərin əlavə edilməsi ilə müşayiət olunur. Şəhər və rayonlarımızda aparılan quruculuq işləri çərçivəsində park və xiyabanların salınması və ya yenidən qurulması da diqqətdən kənarda qalmır. Bu sahədə həyata keçirilən işlər çərçivəsində Xızı rayonundakı Heydər Əliyev Parkının yenidən qurulması da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Rayon mərkəzində yerləşən bu mədəniyyət və istirahət parkının ərazisi tamamilə yenidən qurulub. Xızının mərkəzi hissəsinə xüsusi yaraşıq verən bu park rayon sakinlərinin istirahətinin yüksək səviyyədə təşkilinə xidmət edir.
Xızı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Xəzər Aslanov parkda görülən abadlıq və quruculuq işləri barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, rayon sakinlərinin mənalı istirahəti və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün 3,6 hektar ərazidə salınmış parkda ardıcıl olaraq yenidənqurma və tikinti-quraşdırma işləri aparılır. Yenidənqurma işləri zamanı milli memarlıq üslubu ilə müasirlik tam uzlaşdırılıb, orijinal elementlər və formalarla zənginləşdirilib. Parkın ərazisində çoxlu ağac və dekorativ gül kolları əkilib, çəmənlik salınıb.
Ölkəmizdə aparılan abadlıq-quruculuq işləri əhalinin istirahətinin təşkilində ciddi dəyişikliklərə səbəb olub. Şəhər və rayonlarımızın simasını daha da gözəlləşdirən yeni parkların salınması, həmçinin mövcud parkların yenidən qurulması diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu da regionlarda həyata keçirilən quruculuq işlərinin davamlı və kompleks xarakter daşımasına əyani sübutdur.
Prezident İlham Əliyevə Xızı şəhərinin mərkəzi hissəsinin yenidən qurulması layihəsi barədə ətraflı məlumat verildi.
Bildirildi ki, layihədə nəzərdə tutulan “Xızı Grand Hotel” ən yüksək standartlar səviyyəsində inşa olunacaqdır.

Ильхам Алиев ознакомился с работой по реконструкции, проводимой в Парке Гейдара Алиева в Хызы
Президент Ильхам Алиев в рамках поездки в Хызинский район ознакомился с работой по реконструкции, проводимой в Парке Гейдара Алиева.
Реализуемая в стране стратегия социально-экономического развития способствует тому, что регионы становятся еще краше, их облик дополняется новыми элементами. В рамках проводимой в городах и районах созидательной работы большое внимание уделяется созданию или реконструкции парков и аллей. Особое значение среди осуществляемых в этой сфере проектов имеет реконструкция Парка Гейдара Алиева в Хызинском районе. Этот парк культуры и отдыха, расположенный в районном центре, полностью реконструирован и теперь придает особую красоту Хызы. Здесь созданы все условия для отдыха жителей района.
Глава Исполнительной власти Хызинского района Хазар Асланов проинформировал главу государства о работе по благоустройству, проведенной в парке.
Отмечалось, что для содержательного отдыха и рациональной организации досуга жителей района в парке, разбитом на территории в 3,6 гектара, последовательно ведутся реконструкция и строительно-монтажные работы. Во время реконструкции особое внимание уделено согласованию традиций национального зодчества с элементами современной архитектуры. На территории парка высажено большое количество деревьев и декоративных цветочных кустов, создана лужайка.
Президенту Ильхаму Алиеву была предоставлена подробная информация о проекте реконструкции центральной части города Хызы.
Было сообщено, что предусмотренный проектом «Хызы Гранд Отель» будет построен на уровне самых высоких стандартов.