İlham Əliyev yeni yaradılan “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi ilə tanış olmuşdur
Azərbaycanda tarixi, mədəni, dini abidələrin qorunması işinə yüksək diqqət göstərilir. Dövlətin bu sahədə həyata keçirdiyi konkret və çoxsaylı layihələr nəticəsində indi belə obyektlərin hamısı qorunaraq bərpa edilir. “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinin yaradılması bu istiqamətdə Azərbaycan dövlətinin atdığı addımların nəticələrinin genişmiqyaslı olduğunu göstərir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi dünyanın ən qədim insan məskənlərindən biridir. Bunun nəticəsidir ki, tarixin bütün dövrlərinə aid bu ərazidə zəngin mədəniyyət və memarlıq nümunələri yaradılmışdır. Bu abidələr arasında “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinin mühüm əhəmiyyəti vardır. Belə abidələrin bərpası və qorunması gələcək nəsillərə Azərbaycanın qədim tarixinin çatdırılması, eyni zamanda, Naxçıvana turistlərin marağının artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. XVII əsrin ortalarınadək müdafiə istehkamı kimi mövcud olmuş Naxçıvanqala müharibələr nəticəsində dağıdılmış və əvvəlki möhtəşəmliyini itirmişdir. 2010-cu ildə Naxçıvanqalanın bərpasına başlanmış, tarixi ərazidə yenidənqurma işləri aparılmış, qalanın əvvəlki görkəmi özünə qaytarılmışdır. Naxçıvanın qədim tarixi-mədəni irsinin mühafizəsini təmin etmək məqsədilə ötən il burada “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinin yaradılması barədə qərar qəbul edilmişdir.
Kompleksin ətrafında və daxilində geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılmış, işıqlandırma sistemi quraşdırılmış və yaşıllıq zolaqları salınmışdır.
Kompleksin muzeyi ilə tanış olan dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, orijinal tərtibatı ilə seçilən muzeydə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində aşkarlanan tarixi əşyalar xronoloji ardıcıllıqla düzülmüşdür. Eramızdan əvvəl V minilliyə aid təsərrüfat küpü, eramızdan əvvəl V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyim hissələri muzeyin qiymətli eksponatlarındandır. Burada, həmçinin xalça və XIX əsrə aid milli geyimlər də nümayiş olunur. Bu muzeydəki eksponatlar bir daha sübut edir ki, Naxçıvanda tapılan tarixi-memarlıq abidələri dünya miqyasında böyük maraqla qarşılanır. Belə abidələr Azərbaycan xalqının tarixinin, mədəniyyətinin və adət-ənənələrinin qədim köklərə malik olduğunu göstərir.
Muzeyin, ümumilikdə kompleksin yaradılması bəşər sivilizasiyasının ilk beşiklərindən olan Naxçıvan diyarının əsrlər boyu Şərqin ticarət, sənətkarlıq, elm və mədəniyyət mərkəzi olduğunu və bu torpağın antik, orta əsrlər, yeni və müasir dövr maddi-mədəniyyət nümunələri və tarixi abidələrlə zənginliyini sübut edir. Naxçıvan Muxtar respublikasının ərazisindəki abidələrin 600-ə yaxını dünya və ölkə əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidəsidir. Buranın tarixi əhəmiyyətini artıran mühüm amillərdən biri də qala divarları yaxınlığında Nuh peyğəmbərin məzarının olmasıdır. Bizim eradan əvvəl I əsrdə yəhudi tarixçisi İosif Flavi və bizim eranın II əsrində yunan coğrafiyaşünası Klavdiy Ptolomey Naxçıvanı Nuh peyğəmbərin məskəni kimi xatırlatmış, rus tədqiqatçısı K.A.Nikitin isə 1882-ci ildə nəşr etdirdiyi məqaləsində Naxçıvan şəhərinin əsasının Nuh peyğəmbər tərəfindən qoyulduğunu qeyd etmişdir.
Dünyanın ən qədim insan məskənlərindən biri olan Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində xalqımız tarixin bütün dövrlərində zəngin mədəniyyət və memarlıq nümunələri yaratmışdır. Tarixi araşdırmalar göstərir ki, bu memarlıq abidələri arasında özünəməxsus yeri olan Naxçıvanqala yalnız müdafiə məqsədi daşımamışdır. Bu qala, eyni zamanda, burada formalaşmış ilkin şəhər mədəniyyətinin ayrılmaz elementinə çevrilmişdir. İlk orta əsrlərə aid mənbələrdə tarixçilər Naxçıvan şəhərini ətrafı möhkəmləndirilmiş qala kimi xarakterizə edirlər. Naxçıvan şəhərinin 1827-ci ilə aid planında Naxçıvanqalanın sxematik təsviri də verilmişdir. Plana əsasən, qala iki hissədən – kiçik qala, yəni Narınqala və Böyük qaladan ibarət olmuşdur. Xalqımız Narınqalanın qalıqlarını günümüzədək qoruyub saxlaya bilmişdir.
Daş qatışığı olan möhrədən tikilən qala divarları yarımdairəvi bürclərlə möhkəmləndirilmişdir. Yaşayış binaları, əsasən, qala divarları boyunca salınmış, onların damından döyüşçülərin və qala keşikçilərinin hərəkət etməsi üçün istifadə olunmuşdur. Ötən əsrin ortalarında Naxçıvanqalada aparılan tədqiqatlar zamanı zəngin arxeoloji materiallar - saxsı qablar və Tunc dövründə duz mədənlərində əmək aləti kimi istifadə olunmuş daş gürzlər aşkar edilmişdir. Bu hadisə sənətkarlığın inkişaf etdiyi və şəhər mədəniyyətinin formalaşdığı tarixi-etnoqrafik ərazilərdən biri kimi Naxçıvanqalanın əhəmiyyətini daha da artırır.
Diqqətə çatdırıldı ki, kompleksdəki mağarada da bərpa işləri aparılmışdır. Bir neçə istiqamətə, o cümlədən Naxçıvan çayına çıxışı olan mağaradan sakinlər hərbi hücumlar və mühasirələri yarmaq üçün istifadə etmişlər. Qalanın xüsusiyyətlərindən biri də onun altından kəhrizlərin keçməsidir. Bu fakt həm dinc, həm də mühasirə və müharibə dövrlərində qala sakinlərinin su ilə təminatına və ərzaq məhsullarının saxlanmasına şərait yaratmışdır.

Ильхам Алиев ознакомился с историко-архитектурным музейным комплексом «Ныхчывангала»
Президент Ильхам Алиев ознакомился с новым историко-архитектурным музейным комплексом «Ныхчывангала».
В Азербайджане уделяется большое внимание сохранению памятников истории, культуры и религии. Благодаря реализуемым государством многочисленным конкретным проектам в этой области сейчас все такие объекты охраняются и реставрируются. Создание историко-архитектурного музейного комплекса «Нахчывангала» свидетельствует о том, что государство предпринимает в этой области масштабные шаги.
Территория Нахчыванской Автономной Республики является одним из древнейших поселений людей в мире.
Здесь сохранились памятники культуры и архитектуры, относящиеся ко всем периодам истории. Реставрация и охрана таких памятников имеет большое значение с точки зрения доведения до будущих поколений древней истории Азербайджана, а также повышения интереса туристов к Нахчывану. Нахчывангала, существовавшая до середины XVII века как оборонная крепость, в результате войн была разрушена и потеряла свое былое величие. В 2010 году началась реставрация Нахчывангала, на исторической территории были проведены реставрационные работы, крепость обрела былой облик. С целью обеспечения охраны древнего историко-культурного наследия Нахчывана в прошлом году было принято решение о создании здесь историко-архитектурного музейного комплекса «Нахчывангала».
Вокруг и внутри комплекса проведены широкая созидательная работа и благоустройство, установлена осветительная система, созданы озеленительные полосы.
Во время знакомства с музеем комплекса главе государства была предоставлена информация о том, что в музее, отличающемся своим оригинальным оформлением, исторические предметы, обнаруженные на территории Нахчыванской Автономной Республики, представлены в хронологической последовательности. Ценными экспонатами музея являются хозяйственный кувшин, относящийся к V тысячелетию до нашей эры, различные предметы быта V-III тысячелетий до нашей эры, керамические изделия, относящиеся к позднему бронзовому и раннему железному веку, инструменты из меди, надгробные памятники, оружие, элементы бронеодежды. Здесь также демонстрируются ковры и национальная одежда, относящаяся к XIX веку. Обнаруженные в Нахчыване историко-архитектурные памятники вызывают большой интерес в мировом масштабе. Они свидетельствуют о древних корнях истории, культуры, обычаев и традиций азербайджанского народа.
Создание музейного комплекса доказывает, что Нахчыван, являющийся одной из колыбелей человеческой цивилизации, на протяжении веков был центром торговли, ремесел, науки и культуры Востока, этот край богат материально-культурными образцами и историческими памятниками античного, средневекового, нового и современного периодов. На территории Нахчыванской Автономной Республики имеется около 600 памятников истории и культуры мирового и республиканского значения. Одним из важных факторов, усиливающих историческую значимость этих мест, является то, что неподалеку от крепостных стен находится могила пророка Ноя. В I веке до нашей эры еврейский историк Иосиф Флавий и во II веке нашей эры греческий географ Клавдий Птолемей упоминали Нахчыван как место, где проживал пророк Ной, а русский исследователь К.А.Никитин в своей статье, опубликованной в 1882 году, пишет, что город Нахчыван заложен пророком Ноем.
На территории Нахчыванской Автономной Республики Азербайджана, одном из древнейших поселений людей в мире, наш народ во все периоды истории создавал богатые образцы культуры и архитектуры. Исторические исследования показывают, что Нахчывангала, которой принадлежит особое место среди этих архитектурных памятников, имела не только оборонительное назначение. Эта крепость в то же время превратилась в неотъемлемую часть сформировавшейся здесь первичной городской культуры. В источниках, относящихся к раннему средневековью, историки характеризуют город Нахчыван как укрепленную крепость. В плане города Нахчыван 1827 года дано и схематическое изображение Нахчывангала. Согласно плану, крепость состояла из двух частей – малой крепости, то есть Нарынгала, и Большой крепости. Наш народ смог сохранить остатки Нарынгала до наших дней. Крепостные стены, построенные из смеси камня и глины, укреплены полукруглыми башнями. Жилые дома построены в основном вдоль крепостных стен, их крыши использовались для передвижения воинов и стражей крепости. Во время исследований, проведенных в Нахчывангала в середине прошлого века, были обнаружены богатые археологические материалы – глиняная посуда, каменные молоты, используемые в качестве рабочих инструментов в соляных рудниках. Это еще больше повышает значимость Нахчывангала как одной из историко-этнографических территорий, где развивалось ремесленничество, формировалась городская культура.
Было сообщено, что реставрационные работы осуществлены и в расположенной в комплексе пещере. Пещеру, которая имела несколько выходов, в том числе к реке Нахчыван, жители использовали во время военного наступления и разрыва блокады. Одной из особенностей крепости является то, что под ней проходили кяризы – водные подземные коммуникации. Это позволяло жителям крепости хранить запасы воды и продовольствия и в мирный период, и в период войн и блокады.