Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 95-ci ildönümü münasibətilə keçirilən təntənəli hərbi paradda İlham Əliyevin nitqi
26 iyun 2013, 11:00
-Əziz əsgərlər, zabitlər, generallar.
Əziz hərbçilər.
Mən sizi və bütün Azərbaycan xalqını Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə təbrik edirəm, Silahlı Qüvvələrin bütün şəxsi heyətinə yeni uğurlar arzulayıram.
Bugünkü hərbi parad ordumuzun 95 illik yubileyinə həsr olunur. Bugünkü paradda Azərbaycan dövləti öz hərbi qüdrətini nümayiş etdirəcəkdir.
Ordu quruculuğu bizim üçün ən başlıca, ən prioritet məsələdir. Bu, hər bir ölkə üçün belə olmalıdır. Çünki hər bir ölkə özünü müdafiə etməlidir. Xüsusilə müharibə şəraitində yaşayan ölkələr üçün bu, çox böyük əhəmiyyətə malik olan məsələdir.
Azərbaycan müharibə şəraitində yaşayır. Müharibə hələ bitməyib. Müharibənin birinci mərhələsi başa çatmışdır. Bizim ordumuz hər an hazır olmalıdır ki, öz ərazi bütövlüyünü istənilən yolla bərpa etsin. Uzun illərdir ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həllini tapmır. Uzun illərdir ki, bu ədalətsizlik davam edir. Ölkəmizin beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış torpaqları işğal altındadır. Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparılmışdır. Xalqımıza qarşı Xocalı soyqırımı törədilmişdir. Bütün beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycanın mövqeyini müdafiə edir. Bütün mötəbər beynəlxalq təşkilatlar bu məsələ ilə bağlı qərar və qətnamələrini qəbul etmişlər. Ancaq Ermənistan beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymur və işğal davam edir. Əfsuslar olsun ki, danışıqlar nəticə vermir. Belə olan halda əlbəttə ki, ordu quruculuğuna böyük ehtiyac vardır.
Dağlıq Qarabağ tarixi, əzəli Azərbaycan torpağıdır. Əsrlər boyu xalqımız bu torpaqlarda yaşamış, yaratmışdır. Bu gün də Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir, dünya birliyi ölkəmizin ərazi bütövlüyünü tanıyır və dəstəkləyir. Bugünkü Ermənistan da tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradılmışdır. İrəvan xanlığı, Göyçə, Zəngəzur mahalları bizim tarixi diyarlarımızdır. Azərbaycan dövləti və xalqı Azərbaycan ərazisində ikinci erməni dövlətinin yaradılmasına heç vaxt imkan verməyəcəkdir. Biz çalışacağıq ki, məsələ tezliklə həllini tapsın. Məsələnin həlli əlbəttə ki, siyasi yollardan keçir.
Danışıqlar prosesi hələ də davam edir. Ancaq güclü ordumuz, güclü potensialımız mövqeyimizi möhkəmləndirir. Bizim mövqeyimiz tarixi ədalət üzərində qurulubdur. Çünki bir daha demək istəyirəm ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycan torpağıdır və Azərbaycan torpağı kimi qalacaqdır. Bizim mövqeyimiz beynəlxalq hüquq normaları tərəfindən dəstəklənir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi vardır ki, erməni işğalçı qüvvələrinin işğal edilmiş torpaqlardan qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
Bizim mövqeyimiz güclü ordu ilə tamamlanır. Bu məqsədlə son illər ərzində ordu quruculuğuna çox böyük diqqət göstərilmişdir. Ordumuz inkişaf edir. Bu inkişaf daimi prosesdir. Mən hərbi hissələrə tez-tez gedirəm, vəziyyətlə tanış oluram və görürəm ki, ordumuzun döyüş qabiliyyəti artır. Nizami ordumuz vardır. Ordumuzun peşəkarlığı artır. Bütün cəmiyyətdə olduğu kimi, orduda da vətənpərvərlik ruhu yüksək səviyyədədir. Orduda xidmət edənlərin mütləq əksəriyyəti gənclərdir. Mən çox şadam ki, Azərbaycan gəncləri vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə alırlar. Orduda xidmət edənlər Vətəninə, xalqına bağlı olan, Vətənini sevən insanlardır. Bu amillər ordumuzu daha da gücləndirir. Eyni zamanda, son illər ərzində ordumuzun texniki təchizatında da çox böyük inkişaf vardır. Son illər ərzində ən müasir texnika, silah-sursat alınmışdır. Son illər ərzində alınan və Azərbaycanda istehsal olunan texnikanın bir hissəsi bugünkü paradda nümayiş etdiriləcəkdir. Burada mövcud texnikanın sadəcə olaraq cüzi bir hissəsi göstəriləcəkdir.
Azərbaycan son illər ərzində hərbi məqsədlər üçün çox böyük vəsait xərcləmişdir. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, 2003-cü ildə bizim hərbi büdcəmiz 163 milyon dollar idi, keçən il bu rəqəm 3,6 milyarda, bu il isə 3,7 milyard dollara çatmışdır. Yəni, bu, özlüyündə onu göstərir ki, ordu quruculuğu prioritet məsələdir. Büdcəmizin ən böyük xərcləri orduya sərf olunur.
Bu da təbiidir. Biz son illər ərzində ən müasir texnikaları almışıq. XXI əsrdə müharibələr daha çox texnologiyalar, biliklər üzərində qurulacaqdır. Bu, zəmanənin tələbidir. Azərbaycanın son illər ərzində əldə etdiyi silahlar müasir silahlardır.
Yüksək dəqiqliyə və çox böyük məhvetmə gücünə malik olan silahlardır. Son illərdə yüzə yaxın döyüş və nəqliyyat helikopteri alınmışdır. Onlarla döyüş təyyarəsi, hava hücumuna qarşı ən müasir qurğular alınmışdır. Bu zirehli maşınlar, ən müasir tanklar, ən müasir artilleriya qurğuları düşmənin istənilən nöqtəsini məhv etməyə qadirdir. Bu proses davam etdirilir.
Növbəti illərdə də hərbi xərclər ümumi büdcəmizdə üstünlük təşkil edəcəkdir. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, yoxsul Ermənistanın bütün büdcəsi iki milyard dollara yaxındır. Yəni, ancaq hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan vəsaitimiz Ermənistanın bütövlükdə bütün xərclərindən təxminən iki dəfə çoxdur.
Güclü Azərbaycan gücsüz Ermənistan ilə istənilən dildə danışa bilər. Biz sadəcə olaraq bölgədə, regionda sabitliyi qorumaq üçün hələ ki, danışıqlar yoluna üstünlük veririk. Çünki Azərbaycan bölgədə sabitləşdirici ölkədir. Azərbaycan bölgədə çox böyük nüfuza malik olan bir ölkədir. Azərbaycanın razılığı olmadan bölgədə heç bir təşəbbüs, heç bir layihə icra edilə bilməz. Ona görə sabitliyi qorumaq, məsələni sülh yolu ilə həll etmək üçün biz hələ ki, siyasi yollara üstünlük veririk.
Ancaq sirr deyil ki, Azərbaycan gündən-günə güclənir, Ermənistan gündən-günə zəifləyir. Bizim iqtisadi gücümüz müqayisəedilməz dərəcədə artmışdır. Düşməni istənilən istiqamət üzrə bir neçə dəfə, bəzi istiqamətlər üzrə 10 dəfədən çox üstələyirik və bu fərq getdikcə böyüyəcəkdir. Çünki bizim açıq-aydın gələcəyimiz, perspektivlərimiz, inkişaf yolumuz vardır. Azərbaycan dünya miqyasında ən sürətlə inkişaf edən ölkədir. Son 10 il ərzində dünyada iqtisadi inkişaf baxımından Azərbaycan kimi inkişaf edən ikinci ölkə yoxdur. Bu amillər, - bir daha demək istəyirəm, tarixi amillər, beynəlxalq hüquq normaları, siyasi amillər və iqtisadi-hərbi gücümüz, - Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll edilməsində, ədalətli həll edilməsində öz sözünü deyəcək və Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa edəcəkdir. Dağlıq Qarabağda, digər işğal edilmiş torpaqlarda, Xankəndidə, Şuşada Azərbaycan bayrağı dalğalanacaqdır.
Eyni zamanda, biz yerli istehsala da böyük diqqət göstəririk. Son 8 il ərzində Azərbaycanda yerli hərbi istehsal inkişaf etmişdir, çoxlu hərbi zavodlarımız vardır. Bu zavodlarda 750 adda məhsul istehsal edilir. Biz bütün növ patronları istehsal edirik. Tapançalar, avtomatlar, pulemyotlar, qumbaraatanlar, minaatanlar, aviasiya bombaları, zirehli maşınlar, snayper tüfəngləri, pilotsuz təyyarələr – bütün bunlar Azərbaycanda istehsal olunur. Gələcəkdə yerli istehsalın gücləndirilməsi ilə bağlı bizim böyük planlarımız vardır. Biz artıq çox güclü hərbi sənayeyə malikik. Azərbaycan məhsulları dünya sərgilərində nümayiş etdirilir və eyni zamanda, bizim ixrac imkanlarımız da artmaqdadır. Bu, onu göstərir ki, istənilən vəzifə öz həllini tapa bilər. Təki iradə, düşünülmüş siyasət olsun. Biz həm xaricdən ən müasir hərbi texnika alırıq, eyni zamanda, daxili istehsalı da gücləndiririk və gücləndirməliyik.
Hərbçilərin sosial müdafiəsi məsələləri də uğurla həllini tapır. Mən dünən hərbi hospitalın yeni korpusunun açılışında iştirak etmişəm, iki gün bundan əvvəl hərbçilərin maaşları qaldırılmışdır. Artıq orduda 20 il qüsursuz xidmət etmiş hərbçilərin məişət problemləri də həllini tapmaqdadır. Bu kateqoriyadan olan hərbçilərə dövlət tərəfindən pulsuz mənzillər verilir. Artıq 200-ə yaxın mənzil verilmişdir və bu proses gələcək illərdə daha da geniş vüsət alacaqdır. Yəni, hərbçilərin sosial-məişət problemləri həllini tapmaqdadır.
Bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycan dövləti ordu quruculuğuna çox böyük əhəmiyyət verir. Bu, bizim başlıca vəzifəmizdir və gələcək illərdə bu proses daha da sürətlə gedəcəkdir.
Bizim gücümüz bizim birliyimizdədir. Azərbaycan müstəqil dövlət kimi böyük zirvələrə çata bilmişdir, dünya miqyasında çox böyük nüfuza malikdir. Biz dünyanın ən mötəbər təşkilatına - BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv olmuşuq və bu təşkilatda öz mövqeyimizi müdafiə edirik. Azərbaycan nəinki regionda, dünya miqyasında çox etibarlı tərəfdaşa çevrilmişdir. Bizim xarici siyasətimizlə bağlı olan bütün təşəbbüslərimiz sülhə, əmin-amanlığa, beynəlxalq əməkdaşlığa istiqamətləndirilibdir.
Eyni zamanda, Azərbaycanda daxili sabitlik mövcuddur. Bu da inkişaf üçün başlıca amildir. Azərbaycanda xalq ilə iqtidar arasında birlik vardır. Bizim bütün təşəbbüslərimiz Azərbaycan xalqı tərəfindən dəstəklənir. Azərbaycanda iqtisadi inkişafla bağlı çox böyük işlər aparılmışdır. Beynəlxalq maliyyə qurumları bu sahədəki fəaliyyətimizi yüksək qiymətləndirir.
Hətta böhranlı illərdə - hələ ki, bu böhran dünyada davam edir, - Azərbaycan inkişaf edir, iqtisadiyyat inkişaf edir.
İqtisadiyyatımızın bütün sahələri inkişaf edir. Bu ilin beş ayında qeyri-neft sektorumuz 11 faiz, ümumi iqtisadiyyat təxminən 5 faiz artmışdır. Azərbaycanda işsizlik, yoxsulluq problemləri aradan qaldırılır, böyük infrastruktur layihələri icra edilir. O cümlədən bütün hərbi şəhərciklər bərpa edilir və qarşıya vəzifə qoyulmuşdur ki, növbəti iki il ərzində bir dənə də təmirsiz hərbi hissə, hərbi şəhərcik və hərbi baza olmasın. Müvafiq göstərişlər verilmişdir, vəsait ayrılmışdır və bu proses uğurla gedir. Yəni, biz bütün istiqamətlər üzrə öz fəaliyyətimizi uğurla, inamla aparırıq. İnsanların rifah halı yaxşılaşır, ölkənin nüfuzu artır, iqtisadiyyat, sənaye inkişaf edir və Azərbaycan çox dinamik şəkildə qabağa gedir.
Cəmi 20 ildən bir qədər çox müstəqillik yaşı olan Azərbaycan sübut edib ki, azad, müstəqil ölkə kimi yaşaya, müstəqilliyini, öz seçimini qoruya bilər. Bizim güclü siyasi iradəmiz, güclü iqtisadiyyatımız, güclü ordumuz vardır. Ordu dövlətçiliyi, bizim seçimimizi, müstəqil siyasətimizi qoruyur. Xalq isə ordunu qoruyur və qorumalıdır.
Mən həmişə deyirəm ki, güclü dövlətin güclü ordusu olmalıdır. Hesab edirəm ki, Azərbaycan qısa müddət ərzində güclü dövlətlərin sırasına daxil edilibdir. Biz indi böyük layihələri icra edirik, həm ölkəyə, həm başqa ölkələrə böyük investisiyalar qoyuruq. Bir daha demək istəyirəm ki, biz beynəlxalq müstəvidə çox böyük nüfuza malikik. Əlbəttə ki, Azərbaycan Ordusu bu gün nəinki bölgədə, dünya miqyasında güclü ordular sırasındadır - həm hərbi potensialına, həm döyüş qabiliyyətinə, həm də təchizata görə. Əminəm ki, Azərbaycan gücləndikcə ordumuz da güclənəcəkdir. Ordumuz istənilən vəzifəni həll etməyə hazırdır, buna qadirdir. Mən Ali Baş Komandan kimi bundan sonra da ordu quruculuğuna, ordunun inkişafına öz dəstəyimi verəcəyəm.
Mən əminəm ki, Azərbaycan qarşıda duran bütün vəzifələri uğurla icra edəcəkdir. Bu gün demək olar ki, Dağlıq Qarabağ problemindən başqa heç bir məsələ həll olunmamış qalmır. Bütün istiqamətlər üzrə inkişaf, konkret siyasət, proqram və gözəl nəticələr vardır. Əminəm ki, biz münaqişənin həllində də istədiyimizə nail olacağıq, tarixi ədaləti bərpa edəcəyik, doğma torpaqlarımıza qayıdacağıq! Bunun başqa yolu yoxdur! Tarixin inkişafı, tarixin gedişatı, dünyada gedən proseslər, güclənən Azərbaycan, zəifləyən, yoxsullaşan Ermənistan – bütün bunlar reallıqdır və bu reallıqları biz yaratmışıq, öz siyasətimizlə, öz iradəmizlə. Biz Ermənistanı bundan sonra da bütün beynəlxalq və regional layihələrdən təcrid edəcəyik.
Azərbaycanı bundan sonra da gücləndirəcəyik. Güclü dövlətimiz bu münaqişənin həllində öz sözünü deyəcək və

Речь Ильхама Алиева на торжественном военном параде по случаю 95-й годовщины создания Вооруженных сил
26 июня 2013, 11:00
-Дорогие солдаты, офицеры, генералы.
Дорогие военнослужащие.
Я поздравляю вас и весь азербайджанский народ с Днем Вооруженных сил, желаю всему личному составу Вооруженных сил новых успехов.
Сегодняшний военный парад посвящается 95-летнему юбилею нашей армии. На сегодняшнем параде Азербайджанское государство продемонстрирует свою военную мощь.
Строительство армии является для нас самым главным, самым приоритетным вопросом. Так должно быть для любой страны, потому что любая страна должна защищать себя. Этот вопрос имеет огромное значение особенно для стран, которые находятся в состоянии войны.
Азербайджан находится в состоянии войны. Война еще не окончена, завершился ее первый этап. Наша армия в любой момент должна быть готова любым путем восстановить территориальную целостность страны. На протяжении многих лет армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт не находит своего решения. На протяжении многих лет продолжается эта несправедливость. Признанные международным сообществом земли нашей страны находятся под оккупацией. Против азербайджанцев была проведена политика этнической чистки.
Против нашего народа был учинен Ходжалинский геноцид. Все международные организации защищают позицию Азербайджана. Все влиятельные международные организации приняли решения и резолюции по данному вопросу. Но Армения игнорирует нормы международного права, и оккупация продолжается. К сожалению, переговоры не дают результата. В таком случае, конечно же, есть большая необходимость в строительстве армии.
Нагорный Карабах – это историческая, исконная азербайджанская земля. Веками наш народ жил и созидал на этих землях. И сегодня Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана, мировое сообщество признает и поддерживает территориальную целостность нашей страны. Сегодняшняя Армения также была создана на исторических азербайджанских землях. Иреванское ханство, Гейчинский и Зангезурский махалы – это наши исторические земли. Азербайджанское государство и азербайджанский народ никогда не позволят, чтобы на территории Азербайджана было создано второе армянское государство. Мы будем стремиться к скорейшему решению вопроса. Решение вопроса, конечно же, проходит через политические пути. Переговорный процесс все еще продолжается. Однако наша сильная армия, сильный потенциал укрепляют нашу позицию. Наша позиция опирается на историческую справедливость. Так как, еще раз хочу сказать, Нагорный Карабах является азербайджанской землей и останется азербайджанской землей. Нашу позицию поддерживают нормы международного права. Имеются четыре резолюции Совета Безопасности ООН, которые требуют безоговорочного вывода армянских оккупационных сил с захваченных земель.
Наша позиция подкрепляется сильной армией. С этой целью в последние годы строительству армии уделялось очень большое внимание. Наша армия развивается. Это постоянный процесс. Я часто бываю в воинских частях, знакомлюсь с положением и вижу, что боеспособность нашей армии растет. У нас есть регулярная армия. Профессионализм нашей армии растет. Как и во всем обществе, в армии патриотический дух также находится на высоком уровне. Абсолютное большинство служащих в армии составляет молодежь. Я очень рад, что азербайджанская молодежь воспитывается в патриотическом духе. Те, кто служат в армии, – это люди, привязанные к своей Родине и народу, любящие свою Родину. Эти факторы еще больше усиливают нашу армию. В то же время в последние годы наблюдается очень большое развитие в техническом оснащении нашей армии. За последние годы были закуплены самые современные техника, оружие и боеприпасы. На сегодняшнем параде будет продемонстрирована часть закупленной в последние годы и произведенной в Азербайджане техники.
Здесь будет показана лишь незначительная часть имеющейся техники.
В последние годы Азербайджан израсходовал на военные цели очень большие средства. Для сравнения могу сказать, что в 2003 году наш военный бюджет составлял 163 миллиона долларов, в прошлом году эта цифра достигла 3,6 миллиарда, а в этом году – 3,7 миллиарда долларов. То есть это само по себе демонстрирует, что строительство армии является приоритетным вопросом. Самые большие расходы нашего бюджета направляются на армию. И это естественно. В последние годы мы закупили самую современную технику. В XXI веке войны будут вестись больше на основе технологий и знаний. Это требование времени. Оружие, закупленное Азербайджаном в последние годы, – это современное оружие. Это оружие, обладающее высокой точностью и огромной уничтожающей силой. В последние годы было закуплено около ста боевых и транспортных вертолетов. Были закуплены десятки боевых самолетов, самые современные противовоздушные установки. Эти бронемашины, самые современные танки и артиллерийские установки способны уничтожить любую вражескую цель. Данный процесс продолжается.
Военные расходы будут преобладать в нашем общем бюджете и в предстоящие годы. Для сравнения могу сказать, что весь бюджет нищей Армении составляет около двух миллиардов долларов. То есть только средства, используемые нами на военные цели, почти вдвое превышают все расходы Армении.
Сильный Азербайджан может на любом языке говорить с бессильной Арменией. Просто мы для сохранения стабильности в регионе пока еще отдаем предпочтение переговорному пути. Так как Азербайджан – это стабилизирующая страна в регионе. Азербайджан – это страна, пользующаяся очень большим авторитетом в регионе. Без согласия Азербайджана в регионе не могут быть реализованы ни одна инициатива, ни один проект.
Поэтому, чтобы защитить стабильность, решить вопрос мирным путем, мы пока еще отдаем предпочтение политическим путям.
Но не секрет, что Азербайджан с каждым днем усиливается, а Армения с каждым днем слабеет. Наша экономическая мощь несравнимо выросла. Мы в любом направлении превосходим врага в несколько раз, а в некоторых направлениях – более чем в 10 раз, и этот разрыв будет все больше увеличиваться. Так как у нас есть ясное и открытое будущее, перспективы, путь развития. Азербайджан – самая быстро развивающаяся страна в мировом масштабе. С точки зрения экономического развития в мире нет второй такой страны, которая бы в течение последних 10 лет развивалась так, как Азербайджан. Эти факторы – еще раз хочу сказать, исторические факторы, нормы международного права, политические факторы, наша экономическая и военная мощь – скажут свое слово в урегулировании, в справедливом урегулировании армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, и Азербайджан восстановит свою территориальную целостность. В Нагорном Карабахе, на других оккупированных землях, в Ханкенди, Шуше будет развеваться флаг Азербайджана.
Одновременно мы уделяем большое внимание местному производству. В течение последних 8 лет в Азербайджане развивалось местное военное производство, у нас есть много военных заводов, на которых выпускается продукция 750 наименований. Мы производим патроны всех видов. Пистолеты, автоматы, пулеметы, гранатометы, минометы, авиационные бомбы, бронемашины, снайперские винтовки, беспилотники – все это производится в Азербайджане. У нас есть большие планы, связанные с усилением местного производства в будущем. Мы уже обладаем очень сильной военной промышленностью. Азербайджанская продукция демонстрируется на мировых выставках, в то же время растут наши экспортные возможности. Это говорит о том, что можно решить любую задачу. Лишь бы была воля и продуманная политика. Мы закупаем за рубежом самую современную военную технику, в то же время усиливаем и должны усиливать внутреннее производство.
Также успешно решаются вопросы социальной защиты военнослужащих. Вчера я принял участие в открытии нового корпуса военного госпиталя, а два дня назад было повышено жалованье военнослужащих. Уже решаются бытовые проблемы военнослужащих, безупречно прослуживших в армии 20 лет. Военнослужащим данной категории государством бесплатно предоставляются квартиры. Уже предоставлено около 200 квартир, и в предстоящие годы этот процесс приобретет еще более широкий размах. То есть социально-бытовые проблемы военнослужащих находят свое решение.
Еще раз хочу сказать, Азербайджанское государство придает огромное значение строительству армии. Это наша главная задача, и в предстоящие годы данный процесс будет идти еще быстрее.
Наша сила – в нашем единстве. Азербайджан, как независимое государство, сумел достичь больших вершин, пользуется огромным авторитетом в мировом масштабе. Мы стали членом самой влиятельной организации в мире – Совета Безопасности ООН и отстаиваем свою позицию в этой организации. Азербайджан стал очень надежным партнером не только в регионе, но и в мировом масштабе. Все наши внешнеполитические инициативы нацелены на мир, спокойствие, международное сотрудничество.
В то же время в Азербайджане существует внутренняя стабильность. И это тоже главный фактор для развития. В Азербайджане существует единство народа и власти. Все наши инициативы поддерживаются азербайджанским народом. В Азербайджане проделана очень большая работа по экономическому развитию. Международные финансовые структуры высоко оценивают нашу деятельность в этой области. Даже в кризисные годы – пока еще в мире этот кризис продолжается – Азербайджан развивается, экономика развивается.
Развиваются все отрасли нашей экономики. За пять месяцев этого года наш ненефтяной сектор вырос на 11 процентов, а общая экономика – почти на 5 процентов. В Азербайджане устраняются проблемы безработицы и бедности, реализуются крупные инфраструктурные проекты. В том числе восстанавливаются все военные городки, поставлена задача: в предстоящие два года не должно остаться ни одной не отремонтированной воинской части, военного городка и военной базы. Даны соответствующие указания, выделены средства, и этот процесс успешно идет. То есть мы успешно, уверенно осуществляем свою деятельность по всем направлениям. Улучшается благосостояние людей, растет авторитет страны, развиваются экономика, промышленность, Азербайджан очень динамично идет вперед.
Азербайджан, независимость которого насчитывает чуть более 20 лет, доказал, что может жить как свободная, независимая страна, защитить свой выбор. У нас есть сильная политическая воля, сильная экономика, сильная армия. Армия защищает государственность, наш выбор, независимую политику. А народ бережет и должен беречь армию.
Я всегда говорю, что у сильного государства должна быть сильная армия. Считаю, что Азербайджан за короткие сроки вошел в число сильных государств. Сейчас мы реализуем большие проекты, вкладываем крупные инвестиции как в свою страну, так и в другие страны. Еще раз хочу сказать, мы пользуемся очень большим авторитетом на международной арене. Разумеется, сегодня азербайджанская армия входят в число сильных армий не только в регионе, но и в мировом масштабе – и по военному потенциалу, и по боеспособности, и по оснащению. Уверен, что с усилением Азербайджана наша армия также будет усиливаться. Наша армия готова решить любую задачу, способна на это. Я, как Верховный Главнокомандующий, буду и впредь оказывать поддержку строительству и развитию армии.
Я уверен, что Азербайджан успешно выполнит все стоящие перед ним задачи. Сегодня, можно сказать, не осталось ни одного нерешенного вопроса, кроме проблемы Нагорного Карабаха. По всем направлениям есть развитие, конкретная политика, программы и прекрасные результаты. Уверен, что мы добьемся желаемого и в урегулировании конфликта, восстановим историческую справедливость, вернемся на наши родные земли! Иного пути нет! Развитие истории, ход истории, идущие в мире процессы, усиливающийся Азербайджан, слабеющая и беднеющая Армения – все это реальность. Эти реалии создали мы – своей политикой, своей волей. Мы и впредь будем изолировать Армению от всех международных и региональных проектов. Будем и впредь усиливать Азербайджан. Наше сильное государство скажет свое слово в урегулировании конфликта, и Азербайджанская армия, еще раз хочу сказать, выполнит приказ Верховного Главнокомандующего.