İlham Əliyev Bakı Ağ Şəhər bulvarında həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev Bakı Ağ Şəhər bulvarında həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə tanış olub.
Dövlətimizin başçısına layihə çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bakı Ağ Şəhər bulvarı Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə əvvəllər paytaxtın “Qara şəhər” kimi tanındığı və bir çox sənaye müəssisələrinin yerləşdiyi ərazisində ən müasir standartlara uyğun şəkildə salınır. 2013-cü ilin mayında Prezident İlham Əliyev tərəfindən təməli qoyulan yeni bulvarın inşası ekologiyası bərpa edilən sənaye zonasında həyata keçirilən və dünyanın ən iri müasir layihələrindən biri olacaq “Bakı Ağ Şəhər” layihəsini tamamlamaqla paytaxtımızın simasını daha da gözəlləşdirəcək. Prezident İlham Əliyev təməli qoyulduğu ilk gündən başlayaraq Ağ Şəhər bulvarında həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə mütəmadi olaraq maraqlanır, vaxtaşırı tikinti meydançalarını gəzir, layihənin yüksək zövqlə icra olunmasına şəxsən nəzarət edir.
Bakı sakinlərinin və şəhərimizin qonaqlarının istirahəti üçün Ağ Şəhər bulvarında infrastruktur ən müasir tələblər səviyyəsində olacaq, müasir iaşə və xidmət obyektləri yaradılacaq. Burada dənizkənarı piyada yolları çəkiləcək, xüsusi yaşıllıq zonaları yaradılacaq, müxtəlif sahilbərkitmə işləri həyata keçiriləcək. Həmçinin bulvarda hərəkətin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün piyada keçidləri də inşa ediləcək.
Bu nəhəng istirahət guşəsi sürətlə böyüyən və inkişaf edən Bakının görməli və gəzməli yerlərinə yeni bir ünvan da artıracaq. Bakı Ağ Şəhər bulvarı Ağ Şəhərdən Xəzərə açılan mənzərəni xüsusi bir yaraşıqla daha da cazibədar edəcək.
Dövlətimizin başçısı yeni bulvarın müxtəlif yerlərində aparılan inşaat işlərinin gedişi ilə maraqlandı və müvafiq tapşırıqlarını verdi.

Ильхам Алиев ознакомился с ходом строительных работ на бульваре «Баку – Белый город»
Президент Ильхам Алиев ознакомился с ходом строительных работ, проводимых на бульваре «Баку – Белый город».
Глава государства был проинформирован о работе, ведущейся в рамках проекта.
Бульвар «Баку - Белый город» создается по поручению Президента Ильхама Алиева в соответствии с новейшими стандартами на территории, ранее известной как «Черный город», где размещались многочисленные промышленные предприятия. Фундамент нового бульвара был заложен Президентом Ильхамом Алиевым в мае 2013 года. Его строительство, завершая проект «Баку – Белый город», который станет одним из крупнейших в мире современных проектов, реализуемых в промышленной зоне с восстановленной экологией, еще больше украсит облик нашей столицы. Президент Ильхам Алиев регулярно интересуется ходом строительных работ на бульваре «Белый город» со дня закладки его фундамента, периодически обходит строительные площадки, лично контролирует, чтобы проект был реализован с высоким вкусом.
Инфраструктура бульвара «Белый город» будет отвечать самым новейшим требованиям, здесь планируется создать современные объекты общественного питания и обслуживания. Вдоль моря будут проложены пешеходные дорожки, проведено специальное озеленение, осуществлены различные берегоукрепительные работы. Кроме того, для обеспечения безопасности движения на бульваре будут построены пешеходные переходы.
Этот огромная зона отдыха станет еще одной достопримечательностью растущего и развивающегося Баку. Своей особой красотой бульвар «Баку - Белый город» придаст панораме, открывающейся из Белого города на Каспий, еще большую привлекательность.
Глава государства поинтересовался ходом строительных работ, проводимых в различных местах нового бульвара, и дал соответствующие поручения.