İlham Əliyev Mingəçevirdə Heydər Əliyev Parkında aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev Mingəçevirdə Heydər Əliyev Parkında aparılan yenidənqurma işlərinin gedişi ilə tanış olub.
Məlumat verildi ki, Heydər Əliyev Parkının yenidən qurulmasına 2014-cü ilin may ayında başlanılıb. Hazırda tikinti işləri sürətlə davam etdirilir. Ümumi sahəsi 3 hektar olan parkda sakinlərin və qonaqların istirahəti üçün hərtərəfli imkanlar yaradılacaq, yeni yaşıllıq zolaqları salınacaq. Bu layihənin həyata keçirilməsi bir daha sübut edir ki, Azərbaycan dövlətinin vətəndaşların sosial məsələlərinin həlli, onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili istiqamətində atdığı addımlar ardıcıl xarakter daşıyır.
Bu parkın yenidən qurulması, ümumilikdə, ölkəmizdə geniş vüsət alan abadlıq-quruculuq işlərinin bir hissəsidir. Digər tərəfdən, belə istirahət mərkəzlərinin müasir səviyyədə qurulması, yeni park və xiyabanların salınması şəhər və rayon mərkəzlərinin simasını gözəlləşdirir. Bu baxımdan, Mingəçevirdə Heydər Əliyev Parkında aparılan yenidənqurma işləri şəhərin gözəlliyini daha da artırır, onun simasına müasir elementlər əlavə edir.
Prezident İlham Əliyevə şəhərin Heydər Əliyev prospektində görüləcək işlər, o cümlədən tikintisi nəzərdə tutulan “Mingəçevir Sənaye Parkı” barədə də məlumat verildi. Bildirildi ki, Mingəçevir toxuculuq fabrikinin 15 hektaradək ərazisi Sənaye Parkına veriləcək. Burada yüngül sənaye üzrə müxtəlif istehsal müəssisələrinin yaradılması planlaşdırılır.
Sənaye Parkında mahlıc, iplik, toxuculuq, boyama, tikiş və digər sahələr yaradılacaq, həmin müəssisələrdə 2 mindən çox sakin işlə təmin olunacaq. Yaradılacaq müəssisələrin ilkin dəyəri 100 milyon manatdır və bu layihələrin müəyyən hissəsi İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun vasitəsilə dövlətin güzəştli kreditləri hesabına maliyyələşdiriləcək.
“Kür” Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsinə baxan dövlətimizin başçısının diqqətinə çatdırıldı ki, Kür çayının Mingəçevirdən keçən hissəsinin üzərində körpü inşa olunacaq. Bildirildi ki, şəhərdəki yaşayış binalarının fasadlarında, o cümlədən Heydər Əliyev prospektindəki keçiddə də son vaxtlar geniş yenidənqurma işləri aparılıb.

Ильхам Алиев ознакомился с реконструкцией, проведенной в парке Гейдара Алиева в Мингячевире
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с ходом реконструкции, проводимой в парке Гейдара Алиева в Мингячевире.
Было отмечено, что реконструкция парка Гейдара Алиева началась в мае 2014 года. В настоящее время строительные работы продолжаются высокими темпами. В парке общей площадью 3 гектара будут созданы все возможности для отдыха горожан и гостей, проведено озеленение. Реализация этого проекта еще раз свидетельствует о том, что шаги, предпринимаемые Азербайджанским государством по решению социальных вопросов граждан, эффективной организации их досуга, носят последовательный характер.
Реконструкция этого парка является частью работы по благоустройству и созиданию в целом, получившей широкий размах в нашей стране. С другой стороны, реконструкция таких центров отдыха на современном уровне, создание новых парков и аллей украшают облик городов и районных центров. В этом контексте, реконструкция, проведенная в парке Гейдара Алиева в Мингячевире, приумножает красоту города, добавляет в его облик современные элементы.
Президент Ильхам Алиев также был проинформирован о предстоящей работе на проспекте Гейдара Алиева, в том числе «Мингячевирском промышленном парке», строительство которого планируется. Отмечено, что около 15 гектаров территории Мингячевирской ткацкой фабрики будет передано промышленному парку. Здесь планируется создать различные производственные предприятия легкой промышленности. В промышленном парке будут созданы хлопко-волоконный, хлопчатобумажный, ткацкий, красильный, швейный и другие участки, работой на этих предприятиях будут обеспечены более 2 тысяч горожан. Первоначальная стоимость данных предприятий составляет 100 миллионов манатов, определенная часть этих проектов будет финансироваться за счет льготных кредитов государства через Национальный фонд помощи предпринимательству Министерства экономики и промышленности.
До внимания главы государства, ознакомившегося с проектом Культурного центра «Кюр», было доведено, что на протекающем через Мингячевир участке реки Кура планируется построить мост. Было отмечено, что широкомасштабная реконструкция проведена в последнее время на фасадах жилых зданий города, в том числе в переходе на проспекте Гейдара Алиева.