İlham Əliyev “Xəyal Adası” layihəsi üzrə görülən işlərin gedişi ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev “Azərsun Holdinq” Şirkətlər Qrupunun “Xəyal Adası” layihəsi üzrə görülən işlərin gedişi ilə tanış olub.
“Azərsun Holdinq” Şirkətlər Qrupunun Müşahidə Şurasının sədri Abdulbari Gözəl dövlətimizin başçısına “Xəyal Adası”nda görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verdi. Bildirildi ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna gedən yolun üzərində yerləşən “Xəyal Adası”nın ərazisi 320 hektardır. Bu, yüksək standartlara cavab verən yaşayış, ticarət, əyləncə və idman sahələrini əhatə edən layihədir.
Azərbaycan Prezidenti “Xəyal Adası” qolf klubunda yaradılan şəraitlə də tanış oldu.
Dövlətimizin başçısına burada qolf oyunlarında istifadə olunan avadanlıq və klub-kar barədə məlumat verildi.
“Xəyal Adası”nın layihəsi ilə tanış olan Prezident İlham Əliyevin diqqətinə çatdırıldı ki, yaşayış sahəsində müasir tələblərə cavab verən yüksək keyfiyyətli 2100 mənzil, fərqli ölçülərdə və konseptlərdə 300 villa inşa olunur. “Xəyal Adası” layihəsi burada yaşayacaq insanların bütün ehtiyaclarını ödəməyə hesablanıb. Buna görə də layihə çərçivəsində məktəb kompleksi, ticarət mərkəzləri, mehmanxana, beynəlxalq səviyyəli yarışların keçirilməsinə imkan verən Qolf Mərkəzi, göllər və peyzaj sahələri yaradılır.
Dövlətimizin başçısı layihədən bəhs edən videoçarxa baxdı.
Qeyd olundu ki, “Xəyal Adası”nda “ASAN xidmət” mərkəzi də yaradılacaq. Burada fəaliyyət göstərəcək məktəb kompleksində uşaq bağçası, aşağı və yuxarı siniflər üçün təhsil, gimnastika və idman binaları, futbol meydançası istifadəyə veriləcək. Bunun üçün təhsil sahəsində keyfiyyəti ilə fərqlənən “SABİS” sisteminin tətbiq olunduğu məktəblər şəbəkəsi seçilib. Ən yüksək ekoloji standartlara uyğun olaraq inşa edilən “Xəyal Adası”nda gələcəkdə müasir səhiyyə komplekslərinin yaradılması da nəzərdə tutulub. “Xəyal Adası” layihəsinin həyata keçirilməsi ölkəmizdə beynəlxalq turizmin və qeyri-neft sektorunun inkişafına da mühüm töhfə verəcək.
Prezident İlham Əliyev elektromobillə qolf sahəsini gəzdi.
Bildirildi ki, beynəlxalq səviyyəli yarışların təşkil edilməsinə imkan verəcək 18 çalalı qolf sahəsində son tamamlama işləri aparılır.
Son illərdə Azərbaycanda idmanın kütləviliyinin artırılması istiqamətində əsaslı islahatlar həyata keçirilir. Bu islahatlar nəticəsində idmanla məşğul olanların sayının sürətlə artması müşahidə edilir. “Xəyal Adası”nda qolf klubunun yaradılması bir daha təsdiqləyir ki, Azərbaycanda idmanın bütün növlərinin inkişafı diqqət mərkəzindədir. Qolf klubundakı şərait dünya standartlarına tam cavab verəcək. Buna görə də gələcəkdə burada müxtəlif beynəlxalq yarışların yüksək səviyyədə keçirilməsi mümkündür. Burada yaradılan Qolf Akademiyası isə gələcəkdə ölkəmizin adını bütün dünyada ləyaqətlə təmsil edəcək idmançıların yetişdirilməsində böyük rol oynayacaq.
Prezident İlham Əliyev Qolf Akademiyasında yaradılan şəraitlə də tanış oldu. Burada idman avadanlığı mağazası və kafe də fəaliyyət göstərəcək. Akademiyada kiçik yaşlarından başlayaraq uşaqlara peşəkarlar tərəfindən qolf öyrədiləcək, müxtəlif treninqlər keçiriləcək.
Sonra dövlətimizin başçısı ərazini gəzdi, tikintisi davam etdirilən villalarda yaradılacaq şəraitlə tanış oldu. Qeyd edildi ki, layihədəki otel, ticarət mərkəzləri, məktəb kompleksi, villalar, mənzillər, göllər və peyzaj sahələrində tikinti işləri davam edir. İlkin mərhələdə kommunal xidmətlər üçün nəzərdə tutulmuş infrastruktur artıq hazırdır. Villalarda və mənzillərdə isə beton işləri başa çatıb. Fasad və kosmetik işlər isə yekunlaşmaq üzrədir. Layihənin reallaşmasında iki mindən artıq yerli işçi çalışır. “Xəyal Adası” həm də ətraf ərazilərdə yaşayan insanlar üçün böyük məşğulluq mərkəzi olacaq. Belə bir layihənin həyata keçirilməsi həm də turizm sektorunun inkişafına mühüm töhfə verəcək.
Prezident İlham Əliyev tikinti işlərinin yüksək səviyyədə həyata keçirilməsi üçün müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

Ильхам Алиев ознакомился с ходом работ по проекту «Xəyal Adası»
Президент Ильхам Алиев ознакомился с ходом работ по проекту «Xəyal Adası» Группы компаний «Azərsun Holdinq».
Председатель Наблюдательного совета Группы компаний «Azərsun Holdinq» Абдулбари Гезяль подробно проинформировал главу государства о проводимой на «Xəyal Adası» работе. Отмечалось, что территория «Xəyal Adası», расположенного на дороге в Международный аэропорт Гейдар Алиев, составляет 320 гектаров. Это проект, который охватывает отвечающие высоким стандартам жилые, торговые, развлекательные и спортивные участки.
Президент Ильхам Алиев также ознакомился с условиями, созданными в гольф-клубе «Xəyal Adası».
Глава государства был проинформирован об используемом здесь инвентаре для гольфа и клуб-каре.
При ознакомлении с проектом «Xəyal Adası» до внимания Президента Ильхама Алиева было доведено, что на жилом участке строится 2100 отвечающих современным требованиям высококачественных квартир, 300 вилл разных размеров и концепций. Проект «Xəyal Adası» рассчитан на удовлетворение всех потребностей людей, которые будут жить здесь. Поэтому в рамках проекта создаются комплекс школы, торговые центры, гостиница, гольф-центр, где можно будет проводить соревнования международного уровня, пруды и пейзажные участки.
Глава государства посмотрел видеоролик, рассказывающий о проекте.
Отмечалось, что на «Xəyal Adası» также будет создан центр «ASAN xidmət». В действующем здесь комплексе школы будут построены детский сад, здания для младших и старших классов, гимнастики и спорта, футбольная площадка. Для этого выбрана сеть школ, где применяется система «SABIS», отличающаяся своим качеством в сфере образования. В «Xəyal Adası», строящемся в соответствии с самыми высокими экологическими стандартами, в будущем также предусмотрено создать современный комплекс здравоохранения. Осуществление проекта «Xəyal Adası» внесет существенный вклад в развитие международного туризма и ненефтяного сектора в нашей стране.
Президент Ильхам Алиев проехал на электромобиле по участку для гольфа.
Отмечалось, что на участке для гольфа с 18 лунками, позволяющем организовывать соревнования международного уровня, ведутся последние отделочные работы.
В последние годы в Азербайджане осуществляются коренные реформы по повышению массовости спорта. Благодаря этим реформам наблюдается стремительный рост числа занимающихся спортом. Создание гольф-клуба на «Xəyal Adası» в очередной раз подтверждает, что в Азербайджане развитие всех видов спорта находится в центре внимания. Условия в гольф-клубе будут полностью отвечать мировым стандартам. Поэтому здесь можно будет на высоком уровне проводить различные международные соревнования. А создаваемая здесь Академия гольфа сыграет большую роль в подготовке спортсменов, которые будут достойно представлять нашу страну во всем мире.
Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, создаваемыми в Академии гольфа. Здесь также будут функционировать магазин спортивного инвентаря и кафе. В Академии профессионалы будут обучать гольфу детей, начиная с младшего возраста, проводить различные тренинги.
Затем глава государства совершил прогулку по территории, ознакомился с условиями на виллах, строительство которых продолжается. Отмечалось, что продолжаются строительные работы в отеле, торговых центрах, комплексе школы, виллах, квартирах, прудах и пейзажных участках. Инфраструктура, предусмотренная для коммунальных услуг на начальном этапе, уже готова. Бетонные работы на виллах и в квартирах завершены. Фасадные и косметические работы близятся к завершению. В реализации проекта занято более 2-х тысяч местных работников. «Xəyal Adası» также станет большим центром занятости для людей, живущих на окрестных территориях. Осуществление такого проекта также внесет важный вклад в развитие туристического сектора.
Президент Ильхам Алиев дал соответствующие поручения и рекомендации по осуществлению строительных работ на высоком уровне.