İlham Əliyev Qvatemalanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Qvatemala Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Herbert Estuardo Meneses Koronadonun etimadnaməsini qəbul edib.
Səfir Herbert Estuardo Meneses Koronado fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdi.
Herbert Estuardo Meneses Koronado etimadnaməsini Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Qvatemala arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı potensialın olduğunu vurğuladı. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq etdiyini deyən Prezident İlham Əliyev ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən iqtisadi sahədə genişləndirilməsi üçün də imkanların araşdırılmasının vacibliyini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı səfirin bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsi işinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Fövqəladə və səlahiyyətli səfir Herbert Estuardo Meneses Koronado Qvatemala Respublikasının Prezidenti Otto Fernando Perez Molinanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. O, ölkəsinin Prezidentinin Azərbaycan ilə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verdiyini dedi. Səfir diplomatik fəaliyyəti dövründə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi işində səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Prezident Otto Fernando Perez Molinaya salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Qvatemala Respublikasının dövlət başçısına çatdırmağı xahiş etdi.

Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного посла Гватемалы в Азербайджане
Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Республики Гватемала в нашей стране Герберта Эстуардо Менесеса Коронадо.
Посол Герберт Эстуардо Менесес Коронадо обошел строй почетного караула.
Герберт Эстуардо Менесес Коронадо вручил Президенту Ильхаму Алиеву свои верительные грамоты.
Глава государства подчеркнул, что имеется хороший потенциал для развития двусторонних отношений между Азербайджаном и Гватемалой. Президент Ильхам Алиев сказал, что наши страны успешно сотрудничают в рамках международных организаций, отметил важность изучения возможностей для расширения двусторонних связей в различных направлениях, в том числе в экономической сфере. Глава государства выразил уверенность в том, что посол внесет свой вклад в дело развития этих связей.
Чрезвычайный и полномочный посол Герберт Эстуардо Менесес Коронадо передал главе государства приветствия Президента Республики Гватемала Отто Фернандо Переса Молины. Он сказал, что Президент его страны придает большое значение развитию двусторонних отношений с Азербайджаном. Посол отметил, что в период своей дипломатической деятельности будет прилагать все усилия для развития связей между нашими странами.
Глава нашего государства выразил признательность за приветствия Президента Отто Фернандо Переса Молины и просил передать его приветствия главе государства Республики Гватемала.