İlham Əliyev Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının iştirakçılarının şərəfinə verilən ziyafət mərasimində iştirak edib
21 noyabr 2014, 23:20
Heydər Əliyev Mərkəzində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsi tərəfindən Bakıda keçirilən Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının iştirakçılarının şərəfinə ziyafət verilib.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Mərkəzinə gəldilər. Dövlət başçısı və xanımı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax və Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki ilə görüşdülər.
Sonra qonaqlar Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış oldular. Məlumat verildi ki, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan bu Mərkəz dünya memarlığının nadir incilərindəndir. Fəaliyyətə başladığı vaxtdan Heydər Əliyev Mərkəzi Bakıda keçirilən çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edib. Qonaqlara Mərkəzdəki Heydər Əliyev Muzeyinin fəaliyyəti barədə də məlumat verildi. Bildirildi ki, bu muzey 2013-cü ildə fəaliyyətə başlayıb. Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif məqamlarının əks olunduğu muzeydə ona aid fotoşəkillər, sənədlər və əşyalarla yanaşı, vaxtilə istifadəsində olan avtomobillər də saxlanır. O da qeyd olundu ki, Heydər Əliyev Mərkəzi Azərbaycan tarixini, adət-ənənələrini öyrənmək və təbliğ etmək istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirir. Bu baxımdan Mərkəzdə təşkil olunan sərgi zallarında Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini əks etdirən ekspozisiyalar təqdim olunur, bu da ölkəmizin tükənməz təbii sərvətləri, çoxəsrlik tarixi, mədəni irsinə dair nadir məlumatlar verir.
Qonaqlar “Mini Azərbaycan” sərgi zalında da oldular. Bildirildi ki, bu layihə paytaxt Bakı və regionlardakı tarixi memarlıq abidələrinin tanıdılması baxımından xüsusi önəm kəsb edir. Hazırda sərgidə onlarla tarixi binanın və memarlıq nümunəsinin maketi təqdim edilir. Ziyarətçilərə hər bir bina, onun memarlıq üslubu haqqında məlumatlar, maraqlı faktlar çatdırılır.
Daha sonra “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsi tərəfindən Avropa Olimpiya Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü Baş Assambleyasının iştirakçılarının şərəfinə verilən ziyafət mərasimi başladı.
Əvvəlcə Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunları ilə bağlı videotəqdimat oldu.
Avropa Olimpiya Komitəsinin nümayəndəsi Con Tibbs Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə bir daha minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, bugünkü mərasimin əhəmiyyətini artıran mühüm amillərdən biri də burada Avropanın ən yaxşı atletlərinə “Pyotr Nurovski” mükafatının təqdim olunmasıdır. Con Tibbs vurğuladı ki, Avropa Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin keçmiş üzvü, Polşa Olimpiya Komitəsinin prezidenti vəzifəsində çalışmış mərhum Pyotr Nurovskinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün təsis olunan bu mükafat idmançıların qazandığı uğurların yüksək səviyyədə tanınmasına xidmət edir, atletlərə daha güclü rəqabət aparmaq üçün stimul verir.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki də çıxışında idmançılara uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, bu mükafat idmançıları daha yüksək nailiyyətlər qazanmağa həvəsləndirir. Bununla belə, gənc nəsli Olimpiya dəyərləri və prinsipləri əsasında daha sağlam həyat tərzi keçirməyə dəvət edir.
Sonra Avropa Olimpiya Komitəsinin “Pyotr Nurovski” mükafatının verilməsi mərasimi başladı. İtaliyadan olan üzgüçü Simone Sabioni 5 idmançı arasından Avropanın ən yaxşı atleti seçilərək “Pyotr Nurovski” mükafatının qalibi elan olundu. Qalan idmançılara da Avropa Olimpiya Komitəsinin mükafatları təqdim edildi. Müxtəlif ölkələrin Milli Olimpiya komitələrinin nümayəndələri qalib idmançıları təbrik edərək onlara yeni müvəffəqiyyətlər arzuladılar.

Был устроен прием в честь участников проходящей в Баку 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского комитета
21 ноября 2014, 23:20
В Центре Гейдара Алиева Организационным комитетом первых Европейских игр «Баку-2015» был устроен прием в честь участников проходящей в Баку 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского комитета.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева прибыли в Центр Гейдара Алиева. Глава государства и его супруга встретились с президентом Международного Олимпийского комитета Томасом Бахом и президентом Европейского Олимпийского комитета Патриком Хикки.
Затем гости ознакомились с Центром Гейдара Алиева. Была предоставлена информация о том, что Центр, носящий имя общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, является одним из уникальных жемчужин мировой архитектуры. С самого начала деятельности в Центре Гейдара Алиева проводятся многочисленные международные мероприятия. Гостям была предоставлена информация о деятельности Музея Гейдара Алиева в Центре. Было отмечено, что этот музей начал действовать в 2013 году. В музее, где отражены различные моменты жизни и деятельности великого лидера, наряду с фото- и видеоматериалами, документами и предметами, хранятся и автомобили, которые были в его пользовании. Было также отмечено, что Центр Гейдара Алиева реализует ряд проектов по изучению и пропаганде истории, обычаев и традиций Азербайджана. С этой точки зрения в выставочных залах, имеющихся в Центре, организуются экспозиции, отражающие историю и культуру Азербайджана, которые дают информацию о неисчерпаемых природных богатствах нашей страны, ее многовековой истории, культурном наследии.
Гости побывали и в выставочном зале «Мини-Азербайджан». Было отмечено, что этот проект имеет большое значение с точки зрения популяризации историко-архитектурных памятников Баку и регионов. В рамках проекта представлены макеты исторических зданий и произведений архитектуры. Посетителям предоставляется информация о каждом здании, его архитектурном стиле, приводятся интересные факты.
Затем началась церемония приема в честь участников проходящей в Баку 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского комитета, устроенного Организационным комитетом первых Европейских игр «Баку-2015».
Сначала состоялась видеопрезентация, посвященная первым Европейским играм в Баку.
Представитель Европейского Олимпийского комитета Джон Тиббс еще раз выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге Мехрибан Алиевой за организацию на высоком уровне 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского комитета. Отметил, что одним из важных факторов, повышающих значимость сегодняшней церемонии, является то, что здесь состоялось вручение премии «Петр Нуровский» лучшим атлетам Европы. Джон Тиббс подчеркнул, что эта премия, учрежденная для увековечения памяти бывшего члена Исполнительного комитета Европейского Олимпийского комитета, президента Польского Олимпийского комитета, покойного Петра Нуровского, служит признанию на высоком уровне успехов, завоеванных спортсменами, стимулирует атлетов вести еще более сильную конкуренцию.
Президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки в своем выступлении пожелал успехов спортсменам. Отметил, что эта премия вдохновит спортсменов на достижение более высоких успехов. И пригласил молодое поколение вести более здоровый образ жизни на основе Олимпийских ценностей и принципов.
Затем состоялась церемония вручения премии «Петр Нуровский» Европейского Олимпийского комитета. Итальянский пловец Симоне Сабионе избран среди 5 спортсменов лучшим атлетом Европы и объявлен победителем премии «Петр Нуровский». Премии Европейского Олимпийского комитета были вручены и другим спортсменам. Представители национальных Олимпийских комитетов разных стран поздравили спортсменов-победителей, пожелали им новых успехов.
После того как была сделана фотография на память, мероприятие продолжилось церемонией приема и концертной программой.