İlham Əliyev Beynəlxalq Olimpiya və Avropa Olimpiya komitələrinin prezidentlərini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Baxı və Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikkini qəbul edib.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax Azərbaycanda həyata keçirilən böyük inkişaf proseslərinin onda dərin təəssürat yaratdığını dedi və əldə olunan uğurlar münasibətilə dövlətimizin başçısını təbrik etdi.
Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının Bakıda keçirilməsini əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirən dövlətimizin başçısı ölkəmizin belə bir tədbirə ev sahibliyi etməsindən məmnun olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev qonaqların ölkəmizlə yaxından tanış olması üçün bu cür tədbirlərin yaxşı fürsət yaratdığını bildirdi. Bir sıra beynəlxalq tədbirlərin təşkilində ölkəmizin yaxşı təcrübəyə malik olduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı birinci Avropa Oyunlarının da uğurla keçiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Görüşdə Azərbaycanda idmanın inkişafına dövlət səviyyəsində göstərilən diqqətin önəmi qeyd olundu, ölkəmizin bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi töhfədən danışıldı, Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına yüksək səviyyədə hazırlıq işləri görülməsindən məmnunluq ifadə olundu.
Sonra Tomas Bax Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi tərəfindən dövlət başçıları üçün hazırlanmış xatirə medalını Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bu xatirə medalının təqdim olunduğu ilk dövlət başçılarından biridir.
Noyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adından Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Baxın və Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikkinin şərəfinə ziyafət verildi.

Ильхам Алиев принял президентов Международного и Европейского олимпийских комитетов
Президент Ильхам Алиев принял президента Международного Олимпийского Комитета Томаса Баха и президента Европейского Олимпийского Комитета Патрика Хикки.
Президент Международного Олимпийского Комитета Томас Бах сказал, что осуществляемые в Азербайджане процессы большого развития произвели на него глубокое впечатление, и поздравил главу государства с достигнутыми успехами.
Расценив как знаменательное событие проведение в Баку 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского Комитета, глава государства сказал, что наша страна рада проводить у себя такое мероприятие. Президент Ильхам Алиев отметил, что подобные мероприятия предоставляют гостям хорошую возможность ближе познакомиться с нашей страной. Подчеркнув, что наша страна имеет хороший опыт в организации ряда международных мероприятий, глава государства выразил уверенность в том, что первые Европейские игры также будут проведены успешно.
На встрече было отмечено значение внимания, уделяемого на государственном уровне развитию спорта в Азербайджане, говорилось о вкладе нашей страны в международное сотрудничество в этой области, выражено удовлетворение тем, что подготовка к предстоящим в Баку первым Европейским играм идет на высоком уровне.
Затем Томас Бах преподнес Президенту Ильхаму Алиеву памятную медаль, изготовленную Международным Олимпийским Комитетом для глав государств. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев - один из первых глав государств, получивших эту памятную медаль.
20 ноября от имени Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева был устроен прием в честь президента Международного Олимпийского Комитета Томаса Баха и президента Европейского Олимпийского Комитета Патрика Хикки.