İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə Azərbaycan xalqına təbriki
01 yanvar 2014, 00:01
- Hörmətli xanımlar və cənablar!
Əziz həmvətənlər!
2013-cü il arxada qalır. 2013-cü ildə ölkəmizin dinamik inkişafı təmin edilmişdir. Qarşımızda duran bütün məsələlər öz həllini tapmış və ölkəmizin hərtərəfli inkişafı davam etmişdir.
2013-cü il ölkəmiz üçün çox uğurlu il olmuşdur. Ölkəmizin bütün istiqamətlər üzrə inkişafı hər bir Azərbaycan vətəndaşını sevindirir. Bizim beynəlxalq mövqelərimiz möhkəmləndirilmişdir. Azərbaycanın həm ikitərəfli və həm də çoxtərəfli formatda beynəlxalq əlaqələri artmış, güclənmişdir. Biz iştirak etdiyimiz bütün beynəlxalq təşkilatlarda fəal siyasət aparmışıq və böyük beynəlxalq dəstək qazanmışıq. Bu il Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı fəaliyyətini başa çatdırır. İki il ərzində Azərbaycan dünyanın bir nömrəli qurumu olan BMT Təhlükəsizlik Şurasında çox fəal iştirak etmişdir. Beynəlxalq hüququ, ədaləti müdafiə etmişdir.
Əfsuslar olsun ki, dünyada beynəlxalq hüquq normaları pozulur. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmaması bunu bir daha göstərir. Əfsuslar olsun ki, bizim torpaqlarımız uzun illər işğal altındadır. Beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri icra edilmir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi vardır ki, erməni işğalçı qüvvələrinin işğal edilmiş torpaqlardan qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Ancaq Ermənistan buna məhəl qoymur. ATƏT, Avropa Parlamenti, Avropa Şurası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının da bu məsələ ilə bağlı qərar və qətnamələri vardır. Ancaq əfsuslar olsun ki, onlar icra edilmir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapmalıdır. Başqa variant ola bilməz. Azərbaycan heç vaxt imkan verməyəcək ki, bizim torpağımızda ikinci süni erməni dövləti yaradılsın. Əminəm ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa ediləcəkdir və işğal edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan vətəndaşları yaşayacaqlar. Gələcəkdə isə azərbaycanlılar bütün tarixi torpaqlara qayıdacaqlar. Mən buna əminəm, buna şübhə etmirəm. Buna nail olmaq üçün biz daha da güclü olmalıyıq, daha da güclü orduya malik olmalıyıq və iqtisadi inkişafı təmin etməliyik.
Ordu quruculuğu işində böyük uğurlarımız vardır. Azərbaycan Ordusu bu gün dünyanın güclü orduları sırasındadır. Bu istiqamətdə hələ görüləcək işlər çoxdur, islahatlar davam etdirilməlidir. Ancaq deyə bilərəm ki, ölkəmizin hərbi potensialı kifayət qədər güclüdür. Ən müasir texnika, silah-sursat alınır. Azərbaycanda müasir hərbi məhsullar istehsal olunur. Bir sözlə, Ordumuzun hərbi potensialı, döyüş qabiliyyəti artır və bu, bizi sevindirir. Çünki hər bir güclü dövlətin güclü ordusu olmalıdır. Biz bu istiqamətdə bundan sonra da fəal siyasət aparacağıq.
İqtisadi siyasətə gəldikdə, bu sahədə son on il ərzində Azərbaycan kimi inkişaf edən ikinci ölkə olmamışdır. Bütün beynəlxalq maliyyə qurumları və statistik məlumatlar bunu təsdiqləyir. Son on il ərzində iqtisadiyyatımız 3,4 dəfə artmışdır ki, bu, dünya miqyasında ən böyük göstəricidir. Bir milyon 200 mindən artıq yeni iş yeri açılmışdır. Yoxsulluğun azaldılmasında böyük nailiyyətlər əldə edilmişdir. Hazırda yoxsulluğun səviyyəsi beş faizdən bir qədər çoxdur. İşsizliyə qarşı mübarizə gözəl nəticələr vermişdir. Azərbaycanda işsizliyin səviyyəsi beş faizdən aşağıdır.
Beynəlxalq aparıcı reytinq agentlikləri hətta böhranlı illərdə Azərbaycanın kredit reytinqlərini artırmışlar. Dünyanın bir nömrəli iqtisadi forumu olan Davos İqtisadi Forumu ölkələrin rəqabət qabiliyyətliliyinə görə Azərbaycanı 39-cu yerə layiq görmüşdür. Bu, çox böyük nailiyyətdir, çox böyük nəticədir, onu göstərir ki, ölkəmiz uğurla inkişaf edir. İqtisadiyyatımız çoxşaxəli iqtisadiyyatdır, təkcə neft amilinə bağlı deyildir. Son illər ərzində apardığımız iqtisadi islahatlar, iqtisadi siyasət ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə gətirib çıxarmışdır. Əminəm ki, növbəti illərdə iqtisadi sahədə daha da böyük uğurlar əldə ediləcəkdir. Bizim iqtisadi siyasətlə bağlı proqramımız ardıcıl şəkildə icra edilir.
Eyni zamanda, güclü iqtisadiyyat əlbəttə ki, sosial məsələlərin həllinə də kömək göstərir. Azərbaycan bu sahədə də ardıcıl siyasət aparır. Mən dəfələrlə demişəm, bir daha demək istəyirəm ki, bizim siyasətimizin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayanır. Ona görə, güclü sosial siyasət bizim əsas istiqamətimizdir. 2013-cü ildə maaşlar, pensiyalar qaldırılmışdır, sovet vaxtlarından qalmış əmanətlər tam olaraq əhaliyə kompensasiya şəklində verilmişdir. Digər sosial proqramlar uğurla icra edilir. Əminəm ki, sosial sahədə siyasətimiz növbəti illərdə davam etdiriləcəkdir. Bunu deməyə əsas verən bizim güclü iqtisadi potensialımızdır. İqtisadi müstəqillik olmadan heç bir ölkə özünü tam azad, müstəqil hesab edə bilməz. Ona görə, hesab edirəm ki, iqtisadi sahədə müstəqilliyin əldə olunması bizim ən böyük nailiyyətimizdir.
Eyni zamanda, ölkəmizdə siyasi islahatlar davam etdirilir və davam etdiriləcəkdir. Azərbaycanda demokratik cəmiyyətin qurulması istiqamətində çox müsbət addımlar atılır, qanunun aliliyi təmin edilir, bütün azadlıqlar vardır. Azərbaycan siyasi islahatların aparılması istiqamətində də qabaqcıl ölkələrin birinə çevrilməkdədir.
Cəmiyyəti ən çox narahat edən korrupsiyaya və rüşvətxorluğa qarşı mübarizə 2013-cü ildə daha da böyük miqyasda aparılmışdır. Biz daha da böyük uğurlara nail olmuşuq. Korrupsiyaya və rüşvətxorluğa qarşı mübarizə bizim siyasətimizin əsas istiqamətlərindən biridir. Burada həm cəza tədbirləri, inzibati tədbirlər öz rolunu oynayır, eyni zamanda, sistem xarakterli islahatlar da bu sahədə böyük irəliləyişə nail olmaq üçün bizə imkan yaratmışdır. İlin əvvəlində yaradılmış “ASAN xidmət”in fəaliyyətini mən xüsusilə qeyd etmək istəyirəm. Qısa müddət ərzində cəmiyyətdə böyük rəğbət qazanmış “ASAN xidmət” bu gün dünyada da özünü Azərbaycan brendi kimi təsdiqləyir. İl ərzində bu xidmətə beş yüz mindən artıq vətəndaş müraciət etmişdir. Gələcəkdə “ASAN xidmət”də göstərilən xidmətlərin sayı artırılacaq və eyni zamanda, elektron xidmətlərin sayı da artırılmalıdır.
Azərbaycan bu il dünyanın humanitar mərkəzi kimi özünü bir daha təsdiq etdi. Bu il Azərbaycanda Üçüncü Beynəlxalq Humanitar Forumu, İkinci Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilmişdir. Bu iki tədbir dünya ictimaiyyətinin diqqətini özünə cəlb etmişdir. Azərbaycan artıq dinlərarası, millətlərarası dialoqun aparılması üçün özünü bir mərkəz kimi göstərir. Ölkəmizdə mövcud olan dini və milli dözümlülük, tolerantlıq, bütün xalqların bir ailə kimi yaşaması bizim böyük nailiyyətimizdir, böyük sərvətimizdir, böyük üstünlüyümüzdür. Deyə bilərəm ki, ölkəmizin bu sahədə təcrübəsi dünyada öyrənilir və təqdir edilir.
Əlbəttə ki, neft-qaz sektoru da ölkəmizin gələcək inkişafı üçün çox böyük məna daşıyır. 2013-cü ildə bir neçə vacib məsələ öz həllini tapmışdır. Onlardan biri də Trans-Adriatik kəməri layihəsinin seçilməsidir. TAP layihəsi artıq əsas qaz ixrac marşrutu kimi təsdiq edilmişdir. 2012-ci ildə Trans-Anadolu qaz kəmərinin tikintisi ilə bağlı razılıq əldə edilmişdir və bu il bu istiqamətdə böyük işlər görülmüşdür. Dekabrın 17-də “Şahdəniz-2” layihəsinə start verildi. Bu, tarixi layihədir, tarixi hadisədir. Bu layihə XXI əsrin layihəsidir, Avropanın ən böyük infrastruktur və ən böyük enerji layihəsidir. TANAP, TAP, “Şahdəniz-2” layihələri Azərbaycanın tarixi uğurudur, tarixi nailiyyətidir. Bir daha Azərbaycan xalqını bu böyük qələbə münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Bu layihə xalqımızın uğurlu gələcəyi, yaşaması, ölkəmizin dayanıqlı inkişafı üçün müstəsna əhəmiyyətə malik olan bir layihədir.
Bu il Azərbaycanda prezident seçkiləri keçirilmişdir. Seçkilər azad, ədalətli şəkildə keçirilmişdir. Seçkiləri müşahidə edən xarici qonaqlar seçkilərə çox yüksək qiymət vermişlər. Əsas məsələ ondan ibarətdir ki, Azərbaycan xalqı seçkilərin keçirilməsinə yüksək qiymət vermişdir. Seçkilərdə Azərbaycan xalqının iradəsi tam şəkildə öz əksini tapmışdır. Mənə yenidən böyük diqqət və dəstək göstərdiyi üçün doğma xalqıma minnətdaram. Azərbaycan xalqını bir daha əmin etmək istəyirəm ki, mən bundan sonra da ölkəmizin uğurlu inkişafı, gələcəyi üçün var gücümlə çalışacağam.
Bu il Azərbaycan kosmik dövlətə çevrildi. İlin əvvəlində “Azərspace-1” peykinin fəzaya buraxılması tarixi nailiyyətdir. Bu, onu göstərir ki, ölkəmiz böyük işlərə, böyük uğurlara imza atır. Kosmik sənayenin inkişafı ölkəmizin ümumi, intellektual və iqtisadi potensialını bir daha təsdiqləyir.
Əziz bacılar və qardaşlar, bu gün, eyni zamanda, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür. Dünyada yaşayan bütün azərbaycanlılar, əminəm, fəxr edirlər ki, bu gün güclü Azərbaycan dövləti vardır. O dövlət ki, öz vətəndaşları üçün çalışır, vətəndaşlarının qayğıları ilə yaşayır. Müasir, dinamik, demokratik dövlət ki, bu gün bütün azərbaycanlıların Vətənidir.
Mən bütün Azərbaycan xalqını bir daha Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, hər bir Azərbaycan ailəsinə xoşbəxtlik, firavanlıq, əmin-amanlıq arzulayıram.

Поздравление Ильхама Алиева азербайджанскому народу по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года
01 января 2014, 00:01
-Уважаемые дамы и господа!
Дорогие соотечественники!
2013 год остается позади. В 2013 году было обеспечено динамичное развитие нашей страны. Все стоявшие перед нами вопросы нашли свое решение и продолжалось всестороннее развитие нашей страны.
2013 год был очень успешным для нашей страны. Ее развитие по всем направлениям радует каждого гражданина Азербайджана. Упрочились наши международные позиции. Международные связи Азербайджана как в двустороннем, так и многостороннем формате, стали шире и прочнее. Во всех международных организациях, участником которых мы являемся, мы проводили активную политику и завоевали большую международную поддержку. В этом году Азербайджан завершает свою деятельность в Совете Безопасности ООН. В течение двух лет Азербайджан принимал самое активное участие в Совете Безопасности ООН, являющемся структурой номер один в мире. Защищал международное право, справедливость.
К сожалению, нормы международного права в мире нарушаются. Неразрешенность армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта еще раз показывает это. К сожалению, наши земли уже много лет находятся под оккупацией. Постановления и резолюции международных организаций не выполняются. Совет Безопасности ООН принял четыре резолюции, требующие безоговорочного вывода армянских оккупационных сил с захваченных земель. Однако Армения игнорирует это. ОБСЕ, Европарламент, Совет Европы, Организация Исламского Сотрудничества также приняли постановления и резолюции по этому вопросу. Но, к сожалению, они не выполняются.
Армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт должен решиться в рамках территориальной целостности нашей страны. Другого варианта быть не может. Азербайджан никогда не позволит, чтобы на наших землях было создано второе искусственное армянское государство. Уверен, что территориальная целостность нашей страны будет восстановлена, и на всех оккупированных землях будут жить граждане Азербайджана. А в будущем азербайджанцы вернуться на все свои исторические земли. Я уверен, и нисколько не сомневаюсь в этом. Для достижения этого мы должны стать еще сильнее, обладать еще более мощной армией и обеспечить экономическое развитие.
Мы добились больших успехов в строительстве армии. Сегодня азербайджанская армия находится в одном ряду с сильными армиями мира. В этом направлении еще многое предстоит сделать, необходимо продолжать реформы. Но могу сказать, что военный потенциал нашей страны достаточно силен. Закупаются самая современная техника, оружие и боеприпасы. В Азербайджане производится современная военная продукция. Словом, военный потенциал, боеспособность нашей армии растет, и это радует нас, так как любое могущественное государство должно иметь сильную армию. Мы и впредь будем проводить активную политику в этом направлении.
Что касается экономической политики, то в этой области за последние десять лет не было второй страны, развивавшейся как Азербайджан. Это подтверждают все международные финансовые структуры и статистические данные. За последние десять лет наша экономика выросла в 3,4 раза, что является самым высоким показателем в мировом масштабе. Открыто более одного миллиона 200 тысяч новых рабочих мест. Большие успехи достигнуты по сокращению бедности. В настоящее время уровень бедности чуть превышает пять процентов. Борьба с безработицей дала прекрасные результаты. Уровень безработицы в Азербайджане ниже пяти процентов.
Ведущие международные рейтинговые агентства повысили кредитные рейтинги Азербайджана даже в годы кризиса. Давосский экономический форум – экономический форум номер один в мире – удостоил Азербайджан 39-го места по конкурентоспособности стран. Это – огромное достижение, прекрасный результат, свидетельствующий о том, что наша страна успешно развивается. Наша экономика диверсифицирована, она не привязана лишь к нефтяному фактору. Проводимые в последние годы экономические реформы, экономическая политика способствовали диверсификации экономики страны. Уверен, что в следующие годы в экономической сфере будут достигнуты еще более внушительные успехи. Последовательно реализовываются наши программы, связанные с экономической политикой.
Сильная экономика, конечно же, одновременно содействует решению социальных вопросов. Азербайджан и в этой области проводит последовательную политику. Я неоднократно говорил, хочу еще раз повторить, что в центре нашей политики находится гражданин Азербайджана. Поэтому сильная социальная политика – наше основное направление. В 2013 году были повышены заработная плата, пенсии, в виде компенсации населению полностью выплачены вклады, оставшиеся с советского времени. Успешно реализовываются другие социальные программы. Уверен, что в следующие годы наша политика в социальной сфере будет продолжаться. Основание говорить об этом дает наш мощный экономический потенциал. Без экономической независимости ни одна страна не может считать себя абсолютно свободной, независимой. Поэтому, считаю, что обретение независимости в экономической сфере – самое большое наше достижение.
Одновременно в нашей стране продолжаются и будут продолжаться политические реформы. В Азербайджане предпринимаются очень позитивные шаги, направленные на строительство демократического общества, обеспечивается верховенство закона, есть все свободы. Азербайджан превращается в одну из ведущих стран также по проведению политических реформ.
В 2013 году в еще более широком масштабе проводилась борьба с наиболее беспокоящими общество коррупцией и взяточничеством. Мы добились еще более внушительных успехов. Борьба с коррупцией и взяточничеством – одно из основных направлений нашей политики. Свою роль здесь играют меры наказания, административные меры, вместе с тем, реформы системного характера также позволили нам добиться значительного продвижения в этой сфере. Хочу особо отметить деятельность созданной в начале года службы «ASAN xidmət». «ASAN xidmət», получившая за короткое время большое одобрение в обществе, утвердила себя сегодня и в мире как азербайджанский бренд. За год в эту службу обратилось более пятисот тысяч граждан. В дальнейшем число услуг, оказываемых «ASAN xidmət», увеличится, одновременно должно стать больше и электронных услуг.
В этом году Азербайджан еще раз утвердил себя как гуманитарный центр мира. В этом году в Азербайджане были проведены Третий Международный гуманитарный форум, Второй Форум по межкультурному диалогу. Эти два мероприятия привлекли к себе внимание мировой общественности. Азербайджан уже показывает себя как центр для проведения межрелигиозного, межнационального диалога. Религиозная и национальная терпимость, толерантность в нашей стране, проживание всех народов, как одна семья, - это наш большой успех, большое достояние, большое преимущество. Могу сказать, что опыт нашей страны в этой области изучается и получает одобрение в мире.
Конечно, нефтегазовый сектор также представляет огромное значение для дальнейшего развития нашей страны. В 2013 году нашли свое решение ряд важных вопросов. В их числе выбор проекта Транс-Адриатического трубопровода. Проект ТАР уже утвержден как основной маршрут экспорта газа. В 2012 году была достигнута договоренность о строительстве Транс-Анатолийского газопровода, и в этом году проделана большая работа в данном направлении. 17 декабря стартовал проект «Шахдениз-2». Это – исторический проект, историческое событие. Это проект XXI века, самый крупный в Европе инфраструктурный и энергетический проект. Проекты TANAP, TAP, «Шахдениз-2» являются историческим успехом, историческим достижением Азербайджана. Хочу еще раз сердечно поздравить азербайджанский народ с этой крупной победой. Этот проект представляет исключительное значение для успешного будущего, успешной жизни нашего народа, для устойчивого развития нашей страны.
В этом году в Азербайджане состоялись президентские выборы. Выборы были проведены в свободной, справедливой обстановке. Наблюдавшие за выборами зарубежные гости очень высоко оценили их. Главное, что высокую оценку проведению выборов дал азербайджанский народ. На выборах в полной мере нашла отражение воля азербайджанского народа. Я благодарен родному народу за оказанные мне вновь большое внимание и поддержку. Хочу еще раз заверить азербайджанский народ в том, что буду и впредь делать все возможное для успешного развития, для будущего нашей страны.
В этом году Азербайджан превратился в космическое государство. Запуск в начале года спутника «Azerspace-1» является историческим достижением. Это показывает, что наша страна осуществляет большие дела, добивается больших успехов. Развитие космической промышленности еще раз подтверждает общий, интеллектуальный и экономический потенциал нашей страны.
Дорогие сестры и братья, сегодняшний день одновременно является Днем солидарности азербайджанцев мира.
Уверен, что все проживающие в мире азербайджанцы гордятся тем, что сегодня существует сильное Азербайджанское государство. Государство, делающее все для своих граждан, живущее их заботами. Такое современное, динамичное, демократическое государство, которое сегодня является Родиной для всех азербайджанцев.
Хочу еще раз сердечно поздравить весь азербайджанский народ с Днем солидарности азербайджанцев мира и праздником Нового года, пожелать каждой азербайджанской семье счастья, благополучия и процветания.